Дневните дремки могат да бъдат полезни, но много от нас правят грешки, които не само намаляват потенциалните ползи от дневния сън, но и създават определени рискове за здравето. За какво става въпрос?
Твърде късно следобед. Лекарите смятат, че не трябва да се спи след 14:00 ч., по-късните дремки могат да затруднят заспиването вечер. Освен това след дневен сън винаги трябва да остава малко време на тялото да се възстанови и да стане отново активно – за около половин час все още сме малко летаргични и бавни.
Твърде продължително. Прекалено много сън през деня е грешка. Кратка дрямка е достатъчна, за да ви даде сили през деня, но ако спите повече от 25 минути, възстановителният ефект няма да работи. За тези, които се нуждаят от малко повече време, за да заспят, лекарите съветват да настроят будилника, за да добавят още 15 към препоръчителните 25 минути сън.
Спете без график. Ако трябва да си лягате рано вечер, най-добре е да избягвате изцяло дневните дремки, тъй като те могат да затруднят заспиването вечер. Хората, които обикновено страдат от проблеми с безсънието и трудно заспиват вечер, също се съветват да не спят през деня.
Ако изпитвате необичайно силна умора през деня, която продължава за дълъг период от време, препоръчително е да посетите лекар и да стигнете до същината на въпроса, съветват сомнолозите.
Коментари