Това твърдят специалисти от Единбургския университет, които изолирали вариант, предсказващ колко дълго ще живее човек. Предмет на изследването им били химичните изменения в ДНК, пише The Times of India. Учените сравнили фактическата възраст на 5000 души с предположителна възраст, основана на показателите от биологичните им часовници. Оказало се, че хората, чиято биологична възраст е по-голяма от фактическата им, ще умрат по-рано от другите, при които биологичната и фактическа възрасти съвпадат.
Въпросната връзка заработила дори, когато в сметките били включени пушенето, наличието на диабет и сърдечно-съдови заболявания, влияещи на показателите на смъртността. По този начин бързо движещите се биологични часовници повишават риска от ранна смърт по каквато и да е причина.
Засега учените не са наясно какво точно влияе на биологичните часовници. Възможно е това да са генетичните фактори или начинът на живот.
Цялото изследване на биологичните часовници продължило 14 години. Учените анализирали биологичната възраст, изучавайки химичното изменение на ДНК – присъединяването на метилната група - метилиране.
Въпросният процес не променя последователността на ДНК, но влияе на това гените да се активират и потискат. Измененията вследствие метилиране могат да се отнасят до много гени и се случват в течение на целия човешки живот.
Коментари