Гледането на телевизия по време на всяка болезнена процедура намалява количеството болкоуспокояващи, необходими на пациента. Освен това ускорява процеса на възстановяване, тъй като телевизорът разсейва мозъка, твърдят британски медии.

Шлемовете за виртуална реалност, които са достъпни за обикновения потребител, може съвсем скоро да се появят във всички болници. С тяхна помощ пациентите няма да бъдат изпратени в света на виртуалната реалност, а просто в телевизионния екран. Експериментите показали, че когато пациентите преминават през някакви не толкова значими процедури с тези устройства на главата си, гледайки любимите си филми или телевизионни предавания, когато се на операционната маса, нивото на болката им намалява. Това намалявало и броя на лекарствата, които трябва да се приемат за облекчаване на болката.

В случая шлемовете са необходими, тъй като за разлика от конвенционалните телевизори по стените, те напълно блокират зрителното поле на пациента и не му позволяват да се разсейва от външни изображения. Само такава техника, както показал експериментът, осигурява намаляване на нивото на болка. Освен това с помощта на тези каски се ускорява процесът на възстановяване на пациенти, които преминават през определени лечебни процедури, пише The Daily Mail.

При всякакъв вид дребни манипулации, дори когато не се налага локална анестезия, 70% от пациентите трябва да бъдат успокоени, казва д-р Клеър Бент, интервенционен рентгенолог в Кралските болници Борнмът и Крайстчърч в Дорсет. Но за това няма никаква клинична причина, медикаменти се използват само за успокояване на нервите на пациентите по време на процедурите. Седативните лекарства (или транквилантите) се инжектират в кръвоносните съдове и могат да причинят странични ефекти. Те оказват определен ефект върху човека, който дълго време не може, например, да кара кола и има нужда от външна помощ. Виртуалната реалност му позволява да изостави тази практика, обяснява Бент.