Генът на дълголетието, наричан по-рано „Клото“ в чест на гръцката богиня, съществува у всеки пети човек, сочи изследване на американски експерти от катедрата по неврология при университета в Лос Анжелос. Генът на дълголетието Клото се произвежда в бъбреците и в главния мозък и регулира множество различни функции в организма.
Носителите на един от вариантите на този ген със стареенето попълват по-добре тестовете за когнитивните способности и живеят по-дълго. Учените сканирали мозъка на 422 мъже и жени на възраст над 53 години, за да разберат как генът на Клото е свързан с дейността на главния мозък. Данни за изследването им са публикувани в Annals of Clinical and Translational Neurology.
Учените открили, че вариант на гена Клото влияе на дейността на правата дорсолатерална префронтална кора на главния мозък, която е особено уязвима по време на стареене.
Влошаването на дейността в тази област може да причини трудности при възприемането на информация в напреднала възраст. По този начин препаратите, повишаващи експресията на гена Клото могат да предотвратяват появата на възрастови заболявания, свързани с нарушената функция на главния мозък, надяват се учените.
Коментари