Благодарение на специалния тип неврони, ние винаги знаем къде сме, са изводите от проучване на учени от Мичиганския университет (САЩ), публикувано в списанието Cell Reports.

Изучавайки сигналите, излъчвани от невроните на мозъка на мишки, Омар Ахмед и екипът му открили в един от отделите - ретрослениалната кора - нервните клетки, които се различават по своите характеристики от другите.

Ретрослепната кора се счита за областта на мозъка, отговорна за навигацията в околното пространство. Ако останалите неврони от тази част на мозъка се възбуждат само когато обърнем главите си, за да се ориентираме в посоката, то новооткритите неврони са във възбудено състояние почти постоянно, дори и когато главата ни е неподвижна. Функцията на тези уникални клетки, които изследователите наричат ​​„LR неврони“, е да поддържат „усещане за посока“, така че винаги да имаме представа за нашата позиция в пространството. По същество LR невроните работят като компас, който винаги показва къде е северът, казват учените.

Ретрослепната кора е една от първите части на мозъка, които страдат от развитието на болестта на Алцхаймер. Може би поради прекъсването или неизправността на този вътрешен компас повечето пациенти страдат от дезориентация в космоса и лесно се губят, обяснява Ахмед. Когато можем да разберем какво се случва с LR невроните при болестта на Алцхаймер, това ще ни позволи да започнем да разработваме нови методи на терапия.