Въображаемите тренировки могат да направят човека по-силен, да тонизират мускулите и спрат атрофията им, твърдят учени от университета в Охайо, опирайки се на изследване. Само мисълта за физически упражнения може да окаже същият ефект, както и тренировките във фитнес залата, установили те.

Участниците в експеримента им били разделени на две групи, като на всички сложили гипс на една от китките. Първите трябвало по 11 минути дневно да си представят мислено свиване на мускулите, докато другите не получили такава инструкция.

Месец след това участниците, изпълняващи мислено упражнения, били двойно по-силни от другите, които не правили нищо. Положителният ефект бил наблюдаван и в мозъка. Оказало се, че упражненията повлияли на нервно-мускулните проводящи пътища.

Отдавна е известно на учените, че кората на главния мозък помага да се контролират и координират движенията на мускулите. Техниката на визуализация се използва дори и от професионални спортисти за подобряване на показателите.

Изследването обаче доказало за пръв път, че подобни упражнения могат да забавят или дори да стопират атрофията на мускулите. И това е много важно за хора с ограничена подвижност.

Технологията, основана на това откритие, може да се използва и в помощ на хората, преминаващи неврореабилитация. Те могат също да помогнат за контролиране последствията от стареене.

За това, че с въображението може да се постигне много, няма съмнение, категорични са учените.  Много по-важно е обаче да съществуваш в реалния свят.