България е на последно място по отношение на политиките за скрининг в сферата на онкологията сред страните от Европейския съюз. Заедно с Румъния двете държави са с най-лоши показатели за индекс за скрининг – с под 35%, докато страни като Словения и Португалия достигат индекс от 90%, информират от пресофиса на Европейската ракова организация, която проведе конференция в дните 20-21 ноември, съобщава medicalnews.bg.

Нивото на индекса за скрининг в България е едва 26,1, като по този показател нашата страна е на последното място. Пред нас е Румъния с 34,7%.

Индексът на европейската политика за скрининг на рака е нов политически инструмент на инициативата Time To Accelerate for Cancer” на Европейската ракова организация. Той се изчислява на база съществуващи данни от водещите инициативи в областта на онкологията, както и на ключови показатели в тази област. Индексът има за цел да покаже текущото състояние на скринговите политики в европейските страни, да осигури единна скала за измерване на напредъка за въвеждането им и да създаде препоръки за прилагането им на политическо ниво.

Европейските данни идват на фона на факта, че България е единствената страна, която отчита нарастване на смъртността от онкологични заболяваниякакто сред мъжете, така и при жените за последните 10 години. Страната ни остава и сред страните от ЕС с най-ниските нива на петгодишна преживяемост за основните онкологични диагнози.

Скринингът е ключов елемент в борбата с онкологията. Прилагането на най-добри практики за скрининг е от решаващо значение за ранното откриване на заболяването и увеличаването на шансове за успешна терапия, припомнят от Европейската ракова организация. Настоящата Европейска среща на върха за борбата с рака излиза с извода, че напредъкът по отношение на прилагането на скринговите програми в отделните държави е крайно различен. От там информират, че процесът по провеждането на популационен скрининг за рак не е завършен, както и че някои европейски страни все още не изпълняват програмите, препоръчани от 2003 г., като по този начин възпрепятстват достъпа на гражданите си до ранно откриване на рак и шансовете им за оцеляване от това заболяване.

От организацията дават и някои силно положителни пример – Гърция е постигнала по-висок резултат при скрининга за рак на гърдата, което се дължи на силни комуникационни стратегии и иновативно използване на различни възможности за прегледи, включително мобилни. Също така все по-голям брой държави започват да изпробват нови скринингови програми за белите дробове и рак на простатата, като Хърватия е забележителен лидер в ЕС по отношение на скрининга на рака на белия дроб.

Препоръките на Съвета на ЕС относно скрининга за рак бяха публикувани през декември 2022 г., призовавайки страните-членки към  продължаване и подобряване на изпълнението на скрининговите програми за рак на гърдата, цервикален и колоректален рак. Държавите трябваше да проучат и възможностите за прилагане на скринингови рограми за рак на простатата, белия дроб и стомаха.

Участие в конференцията от българска страна взе доц. д-р Желязко Арабаджиев. Научното дружество по имуноонкология, на което той е е председател, е сред научните организации, които активно участват в Мрежата за здравни системи и оптимизацията на лечението към Европейската ракова организация. Специалистът представи доклад на тема „Значението и необходимостта от качество, подкрепено с доказателства в здравните системи“. Основни акценти бяха: неравенството в достъпа до модерно лечение, изграждане на мрежа от всеобхватни онкологични центрове като гарант за качествена грижа, въвеждане на иновации и осъвременяване в лечението на раковите заболявания. Доц. Арабаджиев, който е и член на експертния борд към Мисията за рака към Европейската Комисия, обърна и внимание и на нуждата от изграждане на мрежа от ракови регистри. За България тази тема е особено актуална поради години нефункциониращия раков регистър и липсата на надеждни данни за заболеваемостта и смъртността в страната ни.