Наличието на болка при хора, преживели инфаркт, показва тяхната предразположеност към смърт, според ново проучване на шведски учени от Училището по здравеопазване и уелнес към Университета в Даларна.
Учените установили, че болката е рисков индикатор за смърт след инфаркт и заключили, че развитието на синдром на болка в рамките на една година след сърдечен удар може да служи като индикатор за това дали човек ще умре през следващите години.
Хората, които са имали инфаркт и са изпитвали умерена до силна болка в продължение на една година след това, имат повишен риск от смърт през следващите осем години, уточняват изследователите.
Те анализирали данни за 18 376 пациенти на възраст под 75 години. Всички субекти са претърпели инфаркт между 2004 и 2013 г. 24,5% от участниците в проекта били жени. Всички били прегледани отново година след инфаркта.
Учените обърнали внимание на факта, че много хора след атака започнали да се оплакват от болка, която не е пряко свързана със сърцето, главно мускулно-скелетна. В същото време някои от субектите изпитвали много силна болка, която се отразява на качеството им на живот.

Изследователите твърдят, че появата на хронична слединфарктна болка корелира с риска от влошаване на състоянието на сърдечно-съдовата система до смърт.
Пациентите с умерена болка са с 35% по-склонни да умрат, а пациентите със силна болка са два пъти по-склонни да умрат от тези без хронична болка, заключават изследователите.
Според тях развитието на хронична болка след инфаркт може да бъде свързано с действието на такива рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания като тютюнопушене, високо кръвно налягане, висок холестерол. Особено внимателно трябва да се следят тези параметри при хора, прекарали инфаркт.