Болен от любов – пишат поетите. С тях са съгласни и лекарите. И това съвсем не е шега. Любовта официално е внесена в регистъра на заболяванията.
А какво всъщност е болестта любов?
Учени от Сиракузкия университет в Ню Йорк установили, че еуфорията по време на влюбване е сродна с това, което предизвиква кокаинът.
А известният британски психолог Франк Талис от лондонския Кралски колеж дори издаде книга със заглавие „Любовната болест: любовта като психично разстройство”.
Проявленията на влюбеност много приличат на типичните нарушения в психиката: постоянни мисли за предмета на страстта с непрекъснати безнадеждни случки, неадекватни оценки на ситуациите, мъчителен копнеж, безсънни нощи... Систематизирайки тези признаци, психологът отделил в любовното чувство няколко форми на заболяването.
Синдром на натрапчивите мисли. Това е болезнена лудост, проверки и преследване, преувеличено внимание към хигиенните ритуали, събиране на предмети без никаква ценност. Болният се концентрира върху специфични детайли, натрапчиви мисли и страхове, дреболии, които преобръщат ценностите на делника му.
Мания. Прекалено приповдигнато еуфорично настроение, крайно завишена самооценка, неспособност да се преценяват последствията от постъпките, желание да се правят екстравагантни подаръци.
Депресия. Плачливост, потиснатост, безсъние, невъзможност да се съсредоточиш, липса на апетит или обратното. Влюбените, изпаднали в депресия са със спаднало ниво на двата хормона – серотонин и допамин.
Всички тези промени в организма се случват, когато влюбеният е разделен с обекта на любовта си или тя просто е несподелена.
Учените го доказали с изследване върху 114 отхвърлени партньори, като установили клинична депресия при 40% от тях. При това мъжете се оказали много по-зависими от своите партньорки.
Тежката форма на любовна мъка може да доведе дори до самоубийство. Най-големите драми стават сред подрастващите и юношите. В Щатите и Китай например „романтичното самоубийство” е най-честата причина за смъртта при младите хора между 15 и 24 години.
Наскорошно изследване разкрива, че любовният неуспех има пълни шансове да доведе младия човек до депресия, самоубийство и дори убийство.
Как се стига до тук?
Префронталната кора и тъмната част на главния мозък действат като преходни части на мозъка, които помагат да се прехвърли вниманието от едни предмет върху друг.
Когато концентрираме вниманието си върху даден предмет (в частност обекта на нашата любов), мозък възприема само обекта, без да забелязва детайлите наоколо. А в същото време наоколо могат да стават куп най-различни неща. Мозъкът обаче не ги вижда, тъй като не е в състояние да се фокусира върху всичко, което се случва наоколо. Той избира краткия път и се спира само на това, което е важно в момента.
Така става и с човека, когато се влюби, обясняват учените.
Болестта Любов
Добави коментар
‹
›
Коментари