Бирата влияе стимулиращо на мозъка, твърдят немски учени от Университета Ерланген - Нюрнберг, които стигнали до извода след изучаване на 1300 молекули от хранителни продукти. Те си поставили за цел да открият съединения, способни да активират допаминовите рецептори така, както го прави и самият допамин. Най-перспективни в тази посока се оказали 17 съединения от общо 1300, съобщава The Daily Mail.

Учените проявили най-голям интерес към хорденина – компонент на бирата. Хорденинът активира рецептора изключително чрез G-протеините – приключватели вътре в клетките, което потенциално води до по-продължително въздействие върху центъра на възнаграждения в главния мозък.

Хорденинът предизвиква така нареченият хедоничен глад – желания да ядем и пием за удоволствие. Специалистите твърдя, че това на свой ред влияе благоприятно на емоционалното състояние на хората. Съдейки по всичко, тъкмо затова на някой хора им е трудно да спрат с първата изпита чаша бира и непременно посягат към следващата и последващата...

Наскоро учени от Гринуичкия университет пък откриха, че удивителният ефект на бирата се дължи на това, че напитката притежава и аналгетични свойства. Този ефект може да е няколко пъти по-силен от приема на парацетамол, категорични са британските учени.