Продължителната липса на работа може да повлияе зле на характера, превръщайки човека в недоброжелателен, затворен и недобросъвестен, което още повече затруднява търсенето му на работа. Като при мъжете и при жените това влияние е различно. Изводът е на британски учени въз основа на анализ на данни за повече от 450 безработни. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Applied Psychology.
В изследването, продължило 4 години, участвали на два пъти 7 хиляди мъже и жени. Първият път в началото и вторият – в края на периода, се провело стандартно тестване на личностните фактори – доброжелателност, добросъвестност, невротизъм, екстравертност и отвореност към нови опити. За това време 210 души изгубили работата си и не успели да намерят друга в продължение на периода от 1 до 4 години, а други 251 души останали безработни за по-малко от година. Оказало се, че мъжете и жените реагират различно на безработицата.
През първите две години без работа се наблюдава повишено ниво на доброжелателност в сравнение с тези, които продължават да се трудят. Ако обаче ситуацията се затегне и продължи повече от две години, нивото на доброжелателност при мъжете започва рязко да спада и в крайна сметка става значително по-ниско от това при работещите, коментират изследователите. Що се отнася до жените, при тях доброжелателността намалява непрекъснато с всяка година, в която нямат без работа.
Друго последствие от безработицата е намалената добросъвестност. Колкото по-дълго мъжът е без работа, толкова по-нечестен става характерът му, намаляват точността, внимателността и прецизността, сочат данни от изследването. За разлика от мъжете, при жените измененията на тези характеристики стават непоследователно – те стават по-добросъвестни в ранния и в късния стадий на безработица, а по средата на периода се наблюдава провал.
Друг личностен фактор, който страда от безработицата, е креативността и склонността към нови опити. Първата година без работа мъжете съхраняват този показател на първоначалното му ниво, обаче с всяка следваща година той намалява все повече. При жените рязкото понижение на нивото на креативност се наблюдава в първите три години на безработица, но в четвъртата година се чувства повишаване на показателя.
Резултатите говорят за това, че безработицата влияе много по-неблагоприятно на живота на обществото, отколкото досега се е смятало, отбелязва ръководителят на изследователския екип Кристофър Бойс от университета Стирлинг. Става дума не само за икономиката. Заради личностните изменения безработните с времето се превръщат в паразити, неспособни самостоятелно да излязат от ситуацията, в която са попаднали.
Наскорошно изследване в Департамента по епидемиология и превантивна медицина в Тел Авивския университет пък показало, че при хората с ниски доходи рискът от развитие на така наречената старческа астения след инфаркт е двойно по-висока, отколкото при по-заможните пациенти.
Коментари