Окото е сложна оптична система с прозрачни и пречупващи среди , чиято задача е да фокусират светлината. То е съставено от роговица, леща и стъкловидно тяло, което трябва да е идеално прозрачно с перфектна сферична повърхност и определен индекс на пречупване.
Това обаче не винаги е така. И когато има отклонения, говорим за различни аномалии. Когато отклоненията в пречупването са спрямо ретината, говорим за късогледство или далекогледство. При късогледството пречупването е по-силно, а при далекогледство – обратно.
При астигматизма пречупващите повърхности не са в една редица и образът не е фокусиран правилно. Причината най-често е в резултат на промени в роговицата на окото (оптическият уред), която пречупва светлинните лъчи по-силно в една плоскост и по-слабо в друга. Нормалната роговица е с правилна сферична форма, приличаща на футболна топка. Докато при астигматизма тя е с продълговата форма като топката за ръгби. Радиусите при нея са с различна сила на пречупване. Продълговатата роговица пропуска отразените от предметите лъчи и те се фокусират върху две точки в зеницата на окото, вместо върху една. Така че образът на точка никога не може да бъде отразена като точка, а е размазан.
Почти всички хора имат астигматизъм, който е т.н. физиологичен, естествен астигматизъм. Когато е до 0,50-0,70 диоптъра обаче, той не се коригира.
Астигматизмът най-често е вроден - човек се ражда с продълговата роговица. Това довежда до зрителни проблеми, които с възрастта нарастват.
Но той може да е и придобит от травми, изгаряния, възпаления на роговицата и оперативни намеси.
Астигматизмът се усеща, когато започнат затруднения във виждането, замъгляване пред очите, предметите изглеждат изкривени и неестествени.
Най-съвременната и успешна корекция на астигматизма се прави с лазер, който отнема част от дебелината на роговицата и по този начин оформя изпъкването да е правилно.
Лазерът обаче не е за всяка възраст, той се прилага на хора над 18 години.
При подрастващите корекцията става с очила. А ако те са преминали 14 години, възможно е да се направи и със специални модели меки лещи.
При всички случаи обаче е препоръчително да се направи след консултация с офталмолог.
Астигматизмът прогресира с годините
Добави коментар
‹
›
Коментари