Не трябва да пренебрегвате прозяването, ако се появява многократно през целия ден, без никаква връзка с липсата на сън. Защото твърде честото прозяване може да възникне поради патологични процеси в мозъка, като инсулт или тумор, предупреждава д-р Зоуи Уилямс пред британското издание The Sun.
Една от опасните причини за честото прозяване е нарушение на мозъчното кръвообращение, чак до развитието на инсулт. Понякога прозявката се появява в навечерието на инсулт,
преди той да е настъпил, казва лекарят.
Честото прозяване може да „говори“ за понижаване на кръвното налягане и забавяне на сърдечната честота, което се дължи на неблагоприятни промени в сърцето и съдовата система. Ако заедно с прозяването се появят проблеми с дишането (става повърхностно, плитко), нарушение на походката, болка в гърдите и гадене, определено трябва да се консултирате с лекар.
Друга възможна причина за постоянно прозяване е чернодробна недостатъчност. Чернодробното заболяване често върви ръка за ръка с хормонален дисбаланс и силна умора. Механизмите на прозяването са свързани с тях. Когато човек изпитва загуба на апетит, гадене или подуване заедно с това, би било добра идея да се изследва черния дроб.
Други фактори за често
то прозяване са стрес и безпокойство, неврози, депресия, умора, апнея, множествена склероза.