Дефицитът на белтъчини оказва пагубно въздействие на черния ни дроб, провокирайки сериозна атрофия на най-голямата жлеза, което влияе зле на обмяната на веществата в организма.

Но има и добри новини. Британски учени от Училището по ветеринарна медицина към Университета Съри заедно с бразилски колеги от Университета в Сао Пауло открили, че тази вреда е преходна, а черният ни дроб притежава удивителната способност към самовъзстановяване и може да се върне към нормалните си функции.

Специалистите изследвали влиянието на ниско белтъчната диета върху черния дроб на мишки.  В продължение на пет седмици контролната група мишки получавала нормално количество белтъчини, а другата група останала на диета с ниско ниво на белтъчини. Използвайки новия метод, авторите успели да открият разрушителния ефект от дефицита на белтъчини върху структурата на жизнено важния орган.

Резултатите от изследването показали, че черният дроб на мишките, поставени на диета с ниско съдържание на белтъчини, намалял с 65%, като било отбелязано и 46 процентно съкращение на обема на хепатоцитите. Всичко това заедно довело до понижение на функциите на органа.  След пет седмици нормално хранене обаче, черният дроб на мишките от тази група се възстановил, което демонстрира удивителната пластичност и жизнеспособност на важния орган.