През есента организмът ни започва да се запасява с енергия, за да се подготви за студените зимни дни. Заради това, че денят става по-кратък, а времето все по-студено, ние повишаваме общото потребление на калории най-вече за сметка на мазнините и на простите въглехидрати. Безконтролната употреба на мазни и сладки храни може съществено да повиши енергийната ценност при храненето с 300 до 500 калории над нормата. Ако преведем това в цифри от гледна точка на потенциалното увеличаване на теглото, това ще е равностойно на 1,5-2 кг в година.
Изследвания показали пряката връзка между отсъствието на достатъчно количество светлина и депресията, която тласка организма към допълнителна упортеба на въглехидрати. Независимо, че от психологична гледна точка това е напълно естествено, ние претоварваме организма си с излишна работа: депресираме се, вследствие на което ядем и трупаме килограми. Тъкмо затова е толкова важно през есента да помогнем на организма си без да преяжда, да употребява продуктите, които ще укрепят имунната ни система, ще ни загряват и помагат да останем здрави и стройни до следващия топъл сезон на годината.
Заедно с есента идва и поривистият сух вятър, който всеки ден изпитва върху себе си нашата кожа. Тъкмо кожата осигурява защита от нахлуването на вируси и бактерии, коригира водния баланс и телесната температура. Есенният вятър изтощава кожата, лицето и ръцете ни стават сухи, устните ни изпръхват лесно, появяват се малки бръчици. За да предотвратите толкова нежеланото явление, въведете в менюто си храни, богати на витамини и минерали, които ще защитят кожата, като пълнозърнестите храни, орехите, гъбите, млечните продукти, зелето, кореноплодните.
За да наситите кожата с влага, използвайте сезонните плодове и водата. В студеното време на годината водата е препоръчително да си пие топла. Много необходими за организма ни в този период са полиненаситените мастни киселини омега-3 и омега-6, съдържащи се в големи количества в мазната морска риба, като сьомгата, пъстървата, сардината и скумрията. Използвайки такава риба, вие не само ще се преборите лесно с есенните стресове, но и ще сведете до минимум ненаситния си апетит.
Влагата, характерна за този сезон, влошава състоянието на ставите ни, предизвиквайки усещане за умора, тежест, изтръпване на ръцете и краката. Добре извеждат влагата от организма в този период зеленчуковите и зърнени храни, както и подправки, като черният сусам и сушеният джинджифил. 
За понижаване на прекалената сухост, която през есента се задържа в белите дробове и предизвиква остра кашлица и сухост в гърлото, ще ви помогнат млечните продукти и ястията от тях.
А тонизиращ ефект за целия организъм ще окаже вкусното и полезно ябълково-крушово пюре.
Храните с добавени подправки и билки са особено полезни есента, когато белите дробове са най-чувствителни към въздействието на хладните температури. Това може да са дафиновият лист, кимион, кардамон, канела, карамфил, копър, риган, розмарин, куркума, джинджифил, хрян, лук, чесън и люти чушки. Освен това е важно лека-полека да въвеждате в менюто си и кисели продукти, като киселото зеле и цитрусовите плодове – лимон, грейпфрут, портокал.
Ако обаче ви измъчва мокра кашлица, избягвайте прекалената употреба на мляко, говеждо, овнешко, пилешко, копър, джинджифил, лук, чесън и кафе. А прекалената влага се извежда прекрасно с ментов или чай с малко лайка, както и с ряпа, лют червен пипер, тиква, сьомга и гъби.
Храненето по сезони е много важно за здравето ни, тъй като в необходимото време се включват различните функции на организма, коментира известният украински диетолог Светлана Фус. А храните през есента трябва да поддържат оптималния баланс на влага в организма, да укрепват имунитета и храносмилателната система, да подготвят белите дробове и кожата към агресивните периоди на силни ветрове и ниски температури.
Храносмилателната система през есента е подложена също на стрес, затова трябва да избягвате прекалената употреба на студени напитки, несезонни зеленчуци в суров вид и да включите в менюто си достатъчно полезни мазни морски риби, топли супи и ястия от есенни зеленчуци и различни каши. Всичко това ще помогне на организма ви да си създаде енергийна база, което значи, че по-малко ще боледувате, ще се чувствате тъжни и отпаднали.