Хората с хипохондрия имат средна продължителност на живота с 5 години по-малко от останалите, установиха шведски учени, чието изследване е публикувано в списание JAMA Psychiatry.

Хипохондрията е тревожно разстройство, характеризиращо се с прекомерна загриженост за собственото здраве и страх от възможна инфекция и заболяване.
Хората с това заболяване са имали средна продължителност на живота с пет години по-малко и повишен риск от сърдечно-съдови и респираторни заболявания, сочат резултатите от проучването на шведските учени.
Преди тях норвежки експерти от университета в Берген също проучвали този проблем и стигнали до заключението, че склонността към хипохондрия при хората е свързана с тяхната предразположеност към сърдечно-съдови заболявания. Те заявили, че това разстройство, подобно на други форми на тревожност, може да бъде активатор на развитието на коронарна болест на сърцето.
Как се проявява хипохондрията?

При хипохондрична невроза човек може да подозира, че има несъществуващи заболявания и да търси потвърждение за своите заболявания, например, подлагайки се на чести прегледи, постоянно откривайки някакви патологични симптоми. В същото време рационалните аргументи не помагат да се разберат погрешните схващания, да се разсеят опасенията и страховете за здравето и възможните съществуващи заболявания.
Хипохондрията се проявява в различна степен на тежест. Хората, страдащи от заболяването, могат не само да подозират някаква патология, но и да се самолекуват, без да се доверяват на лекари, които се смятат за непрофесионалисти или нечувствителни към техните проблеми
От какво често се оплакват хипохондриците:
• Изтръпване на крайниците;
• Неприятни усещания в кожата, под кожата;
• Повишен праг на болка;
• Необичайна болка;
• Усещане за тежест в тялото.