Споменем ли за професионални заболявания, обикновено се сещаме за белите дробове при миньорите или разширените вени при продавачките. Работата на музикантите обаче е също толкова опасна. При тях на прицел е не само слухът.
Всеки втори изпълнител на класическа музика изпитва страх преди излизане на сцената заради творческо напрежение, установили учени от Института на здравето на музикантите „Петер Освалд”. А това състояние се отразява крайно негативно върху здравето им.
Специалисти от института към Кьолнската консерватория се заели със специалното изследване на професионалните заболявания при музикантите. Всеки, който изпитва сценична треска, е измъчван и от безсъние и губи апетит, обяснява основателят на института Пеер Абилгард, който е лекар и музикант. При някои изпълнители се появява треперене в коленете, краката им „омекват”, дланите се потят, а устата пресъхва. Това се случва редовно с известния диригент Карл Лудвиг Клайбер и с пианиста Глен Гулд, обяснява Абилгард.
Докато преподавал в психоневрологичната клиника в Дюселдорф, той се заинтересувал от биографията на Роберт Шуман, който се знае, че е завършил живота си в психиатрична клиника. По-късно Абилгард установил, че страхът пред излизане на сцена е свойствен само на изпълнителите на класическа музика. Рок музикантите и поп изпълнителите не изпитват подобни душевни страдания.
Абилгард открил специален психотерапевтичен отдел към клиниката в университета в Бон, където в момента изучават здравословните проблеми при музикантите. Пациентите в нея винаги са над петседет души – професионални музиканти, уточнява психиатърът Дейдра Макорн, шеф на психиатричния отдел. Главното според нея, е да се изясни причината за страха на изпълнителя. Възможно е това да е фалшив звук или пък неоснователна реакция на колегите, или увелнение.
Когато причината за страха се установи, експертът назначава психотерапевтичен тренинг за отпускане на психиката, гимнастически упражнения за отделните участъци на тялото, както и особен вид натоварване по време на свиренето на един или друг инструмент, тъй като много често при музикантите се наблюдава претоварване на слуховия нерв. Цигуларите например слушат по-слабо с лявото ухо, а флейтистите ги измъчват болки в шията и в гръбначния стълб.