Топлинният удар се случва при общо прегряване на тялото, най-често заради физическо натоварване в жегата. При висока влажност тази опасност се удвоява. От топлинен удар са застрашени най-много хората със сърдечно-съдови проблеми и хипертониците.

Симптоми.

Първите признаци са отпадналост, сънливост, световъртеж. Телесната температура може да стигне до 41 градуса. Прегрелият се зачервява, сърцебиенето му се учестява, гади му се. Може да се появи и лека диария – в този случай не сте далеч и от загуба на съзнание.

Да пием или да не пием?

Тъй като жегата е двойно изпитание за сърдечно болните и хипертониците, на тях не се препоръчва да пият много течности. Единственият изход е стриктно да пият лекарствата си, а вместо чешмяна вода да пият честичко, но не в големи количества минерални вода или зелен чай.

Профилактика

В жегата избягвайте тежка физическа работа, намалете интензивността на тренировките. Носете леки, добре проветриви дрехи и не преяждайте. Вместо вода е по-добре да пиете айрян или студен чай с лимон.

Първа помощ

Ако току-що „загрявате“, трябва бързо да съблечете всички излишни дрехи от гърба, да пийнете студена вода и да се обтриете с навлажнена студена тъкан – хавлия или просто някаква памучна дреха, която имате подръка. И непременно да измерите температурата си, честотата на пулса и кръвното налягане.

Ако пострадалият е загубил съзнание, главното е с всички достъпни средства да свали бързо температурата си до 38 градуса. И, разбира се, веднага да извика бърза помощ.