Мозъкът използва имунната система за изгаряне на висцерални мазнини! Резултатите от това научно откритие на португалски учени са публикувани в списание Nature.
Учените от Португалия са открили механизъм, чрез който нашият мозък контролира количеството висцерална мазнина в тялото. Висцералната мазнина обгражда жизненоважни органи като черния дроб, панкреаса, червата, бъбреците и сърцето. Тази мазнина е опасна, тъй като нейният излишък стимулира синтеза на имунни възпалителни вещества в организма. Хроничното възпаление, провокирано от тях, от своя страна води до съдово увреждане от атеросклеротични плаки, сърдечно-съдови заболявания, метаболитни нарушения и захарен диабет. Освен това мастната тъкан е независим ендокринен орган, който синтезира много хормоноподобни вещества. Следователно излишъкът от мастни клетки нарушава хормоналния фон и провокира ендокринни заболявания.
По-специално, повишените нива на хормона резистин (адипоцитокин) водят до автоимунни заболявания, остеопороза, хронично бъбречно заболяване и рак.
В човешкото тяло има предшественици, мезенхимни стволови клетки, които все още не са решили „какво да станат“. Такива клетки присъстват и във висцералната мастна тъкан и действат като предаватели на нервен сигнал от централната нервна система към съседни имунни клетки - лимфоидни клетки тип II, които от своя страна регулират обема на мазнините. Това е открито, когато изследователите премахнали мезенхимните клетки от висцералната мазнина на мишки, след което имунните горелки за мазнини спрели да работят. На следващия етап учените проследили с помощта на светещ ретровирус, от коя част на централната нервна система идват сигналите. Основните началници били мозъчният ствол, сливиците, хипоталамусът и средният мозък. Освен това хипоталамусът е основният отговорен в този процес.
Това е първото проучване, което открива невроимунния механизъм на метаболизма на мазнините. Изследователите смятат, че това откритие може фундаментално да промени начина, по който хората лекуват висцералното затлъстяване. Следващата цел е да се търсят външни фактори, които карат хипоталамуса да сигнализира за изгарянето на мазнините.
Наличието и количеството на висцералната мазнина могат да бъдат точно определени с помощта на компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на коремната кухина.
За да намалите количеството мазнини, трябва да спите достатъчно. Едно проучване установи, че хората, които спят по -малко от 6 часа, качват почти 30% повече коремна мазнина за 6 години от тези, които си позволяват да спят по -дълго.
Поради хормонални характеристики при мъжете мазнините се отлагат повече в корема, а при жените по седалището и бедрата.
Коментари