Такава е препоръката на швейцарските учени, изучавали сигналите на мозъка по време на сън. Според изследването им човек може да заспи най-бързо в леко поклащащ се креват. Люлеенето променя качеството на съня и го прави по-дълбок, смятат експертите.
Още от детската люлка сме свикнали да заспиваме при леко поклащане. Това се запазва у нас като рефлекс. По-късно започваме да подремваме в хамака или в люлеещо се кресло, обяснява Софи Шварц от университета в Женева. За нас обаче оставаше загадка как работи всичко това. Целта на изследването ни беше двойна: да изясним дали наистина люлеенето влияе на съня и как това може да работи на мозъчно ниво.
Изследователите събрали доброволци за участие в „сънен” експеримент. Всички доброволци били здрави и нямали разстройства на съня. Те разполагали с два хамака – единият бил в стационално положение, а другият – подвижен. По време на съня мозъчната активност се контролирала с помощта на електроенцефалограми.
В края на експеримента изследователите установили, че плавните поклащания на хамака бързо успокаяват лесновъзбудимия човек, увеличават продължителността на съня му и дори влияят на сънищата.
Засякохме бърз преход към четвъртата, най-дълбока фаза на съня. Тогава дишането на човек става по-дълбоко, вдишването и издишването се правят бавно. Сърдечният ритъм също се забавя, отлебязват учените.
Най-ефективен е сънят, който се състои от пълни цикли. Човек, разлюляван от ритмични поклащания се събужда в края на четвъртия цикъл на съня и се чувства бодър и отпочинал, уверяват учените.
Не можеш да заспиш? Лягай в хамака!
Добави коментар
‹
›
Коментари