Щастливите в леглото хора изглеждат със 7 до 10 години по-млади от възрастта си, с 16% по-рядко умират от сърдечно-съдови заболявания, с 25% по-дълго живеят и с 11% по-малко се оплакват от здравословни проблеми до 80 и след това.
Сексът като профилактика
Някои учени смятат любовните утехи като профилактика от различни заболявания. С една уговорка обаче – само ако между партньорите има пълно разбирателство, което се изгражда дълго време.
Израелските учени например наблюдавали в продължение на 40 години 9000 доброволци и открили, че сред неудовлетворените в леглото инсултите се случват 2 пъти по-често, отколкото при тези, чийто съпружески живот е успешен.
Хроничните болки в гърба и главоболието заради спазми на кръвоносните съдове са бич за нашето време. Американски учени изследвали над 3000 души между 57 и 85 години и установили, че тези, които редовно правят секс, не страдат от такива болки и въобще се чувстват по-добре.
Утринният секс, според някои лекари, защитава мъжа от инфаркт. Британски ендокринолози и кардиолози установили, че дефицитът на тестостерон е една от основните причини за ранен (до 40 години) инфаркт при мъжете. Тестостеронът е полов хормон, който стимулира либидото. При това пълноценният мъжки оргазъм и еякулация повишават на свой ред изработването на тестостерон.
Приятни усещания – приятни резултати
Животът без секс е пълен с развитие на най-тежки депресии, уверяват психиатри от Нова Зеландия след анкета сред 1000 души между 25 и 50 години. Те открили депресии при 15,6% от безбрачните и от двата пола и при 23% от хората, които са в сексуални отношения с партньора по-малко от 2 години. След този срок обаче признаците на депресия са само при 9,8% от тези, които са в интимна връзка между 2 и 4 години и само 9,2% при хората, чиято връзка продължава над 5 години.
Доколко стройната фигура зависи от секса? Това е спорен въпрос. Но е ясно, че минутите, използвани за интимни ласки не могат да изгорят достатъчно количество калории. Въпреки това приятните усещания стимулират изхвърлянето на ендорфини от главния мозък. Наричат ги хормони на щастието, но всъщност те са невромедиатори, които намаляват нивото на стреса, притъпяват болката и – не е за пренебрегване, апетита! Тоест сексуално удовлетвореният човек не се нуждае от сладки неща, за да се спаси от стреса и се наяжда от много по-малко количество храна.
Край на надеждите?
Нивото на половите хормони с възрастта, за съжаление, намалява. Затова рано или късно либидото отслабва. Въпреки различните мнения обаче, това намаляване става не рязко, а плавно и с не повече от 1% годишно. Доказано е, че осезаемият недостиг на хормони, а с тях и сексуалната страст, се проявяват не по-рано от 57-60 години.
Нивото на хормоните и либидото могат да станат както при 70 годишен само за 5-7 години обаче, ако човек не може без алкохол, цигари, води заседнал начин на живот и вследствие всичко това напълнява осезаемо. Докато здравословната активност – обратно, удължава сексуалните способности със 7 до 10 години!
Кога лекува любовта?
Добави коментар
‹
›
Коментари