Някои клетки на подстомашната жлеза могат да се преродят в клетки, произвеждащи инсулин, открили швейцарски учени от Женевския университет. Те изучавали диабет тип 1 по време на експерименти с опитни мишки.
Учените въвели в гризачите вещество, предизвикващо смъртта на бета клетките на подстомашната жлеза, произвеждащи инсулин, за да провокират у животните диабет тип 1. Когато клетките умрели почти напълно, учените започнали да лекуват мишките с инсулин и алфа клетките спонтанно се превърнали във функциониращи бета клетки. След като станали достатъчно много, необходимостта им от приемане на инсулин отпаднала.
Алфа- и бета клетките в подстомашната жлеза са обикновено едни до други. Алфа клетките произвеждат хормона глюкоген, който противодейства на прекалено високия инсулин и така помага на тялото да подържа нормални нива на кръвната захар. А бета клетките произвеждат хормона инсулин, чието основно действие е да понижава концентрацията на глюкоза в кръвта.
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, при което имунната система разрушава бета клетките на подстомашната жлеза. В разултат на това производството на инсулин намалява. Имунната система напада и посадените бета клетки. Засега не е известно дали алфа клетките, уязвими за имунитета, ще се препрограмират. Обикновено имунната система не ги атакува, но преродени в бета клетки, те губят качества, които ги превръщат в алфа клетки.
Това е първото изследване, показващо, че прераждането на алфа клетките може да стане естествено и спонтанно, разказва изследователят Педро Херара. Сега учените се опитват да разберат същността на процеса по превръщане на алфа клетките и да изяснят дали и други клетки са способни на такива превъплъщение.