Кафето нарушава циркадните ритми, което значи че провокира неизправност на вътрешния ни часовник, установили британски специалисти

Досега предварителните изследвания показвали, че кофеинът влияе на циркадните часовници само при животни, като плодовите мушици например. Сега вече учените доказали, че кафето, изпито вечер, не само нарушава съня, но и занулява вътрешния ни биологичен часовник на човека.

Циркадните ритми на организма са биоритмите, представляващи набор от молекулярни сигнали, който ни помага да поддържаме 24 часов график на организма. Кофеинът, еквивалентен на двойно еспресо и изпит три часа преди лягане, придвижва този график напред средно с 40 минути, обясняват британските учени.

Експериментите с петима участници, които пиели таблетки кофеин или плацебо няколко часа преди сън, потвърдили този негативен ефект на кофеина. Учените открили още, че промените се случвали на клетъчно ниво.

Откритието ни дава възможност да предположим, че този ефект може да се използва за добро. Например да пием кафето в подходящото време, изгодно за адаптация при трансконтинентални преходи, когато кофеинът ще помогне да се приспособим към локалната времева зона, коментират учените.