Кафявият ориз се различава от белия ориз по това, че съдържа и трите части от зърнените храни, а именно трици, зародиши и ендосперми. Докато първият и вторият слой са изпълнени с фибри и други хранителни вещества, третият слой се състои главно от нишесте. Този трети слой всъщност остава, след като кафявият ориз се преработи в бял. Прочетете за трите причини, заради които трябва да замените белия ориз с кафяв.
Нисък гликемичен индекс и контрол на кръвната захар
Кафявият ориз има нисък гликемичен индекс, така че не предизвиква захарни изблици след хранене. Смята се също, че кафявият ориз понижава холестерола, подобрява храносмилането и спомага за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.
Когнитивно подобрение
Скорошно проучване показа, че кафявият ориз е богат на хранителни вещества и може да подобри когнитивната дисфункция в миши модел на болестта на Алцхаймер. Кафявият ориз не само има профилактичен ефект срещу когнитивно увреждане, но и намалява нивото на амилоид-В в мозъка.
Амилоид-В е фрагмент от протеин, който обикновено се свързва с болестта на Алцхаймер. Смята се, че натрупването на този фрагмент в мозъка нарушава междуклетъчната връзка и активира имунните клетки, причинявайки възпаление. Този имунен процес в крайна сметка унищожава мозъчните клетки, което води до намаляване когнитивната функция и появата на Алцхаймер, се казва в изследването.
Имунната и ендокринната система
Хранителните вещества и съединения в кафявия ориз могат да помогнат и за предотвратяване на някои заболявания. Кафявият ориз е богат на витамини от група В, желязо, магнезий и селен, които участват в различни биологични функции - от имунния отговор до регулирането на щитовидната жлеза и образуването на нови клетки. Тези хранителни вещества, заедно с различни класове фитонутриенти, спомагат за намаляване на риска от хронични заболявания като сърдечни заболявания, инсулт и диабет тип 2.
Коментари