Състоянието на общото здраве зависи до голяма степен от храносмилателния тракт. Около 80 процента от имунните клетки на организма се намират в червата и ако микрофлората му е дисбалансирана, ако в него преобладават недружелюбни бактерии, това ни прави уязвими, податливи на различни инфекции.
Микробите на чревната флора могат дори да повлияят на нашата психика: чревните бактерии са важни градивни елементи за невротрансмитерите серотонин и допамин.
Това са „хормоните на радостта“, които играят важна роля в нашето чувство за благополучие и положително възприемане на живота, припомнят диетолози.
Много достъпни продукти ефективно стимулират храносмилателния тракт, спомагат за поддържане на баланса на чревната микрофлора и предотвратяват запек. Кои са те?
Малини. Богати са на витамин С - този витамин не само укрепва имунната система, но и има положителен ефект върху храносмилателната функция. Малините са богати и на фибри, които стимулират чревната дейност и по този начин ускоряват транзита на хранителните маси.
Грейпфрутът и помелото съдържат нарингенин, горчиво вещество, което стимулира черния дроб и извлича енергия от мазнините в тялото.
Портокалите съдържат концентрирана доза витамин С, който подобно на малините стимулира храносмилането.
Само един портокал, грейпфрут или помело на ден е достатъчен за подобряване или поддържане на храносмилането.
Вода и чай. Водата ускорява преминаването на храната през червата.
Зеленият чай и черният чай стимулират метаболизма и чревната дейност благодарение на кофеина, който съдържат.
Чайовете от лайка и копър действат релаксиращо на храносмилателния тракт и имат противовъзпалително действие, така че често се включват и в така наречените стомашно-чревни чайове.
Чаят от мента съдържа етерични масла, които активират стомашните мускули, стимулирайки храносмилането.
Кефир. Кефирът съдържа около десет пъти повече полезни бактерии от киселото мляко и консумацията му активира храносмилателния процес. Освен това кефирът съдържа много цинк, който е изключително полезен за укрепване на имунната система.
Бадеми. Основната причина, поради която бадемите са полезни за нашето храносмилане, е високото им съдържание на магнезий. Магнезият ефективно оптимизира функционирането на органите, включително стомаха и червата. Ако няма противопоказания, изяждайте по една шепа бадеми на ден (около 30 грама) – това е идеалната доза.
Фасул и други храни, богати на калий. Калият е част от храносмилателните сокове и неговият дефицит води до проблема със запека. Освен боба, източниците на калий са и бананите, авокадото, картофите, гъбите и млечните продукти. Какво е важно да запомните: калият има способността да понижава кръвното налягане.
Листни зеленчуци. Спанак, китайско или къдраво зеле, листни салати – зеленолистните зеленчуци съдържат оптималната комбинация от хранителни вещества за подобряване на храносмилането: микроелементи, витамини и минерали. За да е ефективна тази смес, е важно зеленчуците да се дъвчат добре, защото храносмилането започва с производството на слюнка.
Пшенични трици. Ако изберете пшенични трици (с малини и кисело мляко например) вместо хлебче за закуска, ще донесете много повече полза на храносмилането си. Триците са отличен източник на фибри, които ви карат да се чувствате сити за дълго време и стимулират растежа на здрава чревна флора.
Кафето стимулира тялото да произвежда повече от хормона гастрин, което активизира храносмилателните процеси.
Киселото зеле. Съдържащите се млечнокисели бактерии спомагат за създаването на по-устойчива на патогени среда в червата, което насърчава развитието на здрава флора.
Дафинов лист. Горчивите вещества и етеричните масла, включени в състава му, ефективно стимулират производството на стомашен сок, което подобрява процеса на храносмилане и предпазва от неприятни симптоми след хранене (например тежест в стомаха или подуване на корема).
Psyllium Husk Psylliumндийски живовляк)съдържа слуз, която набъбва в червата и може да има двоен ефект: при диария действа като свързващо вещество, а при запек действа като средство за придвижване на изпражненията към изхода.
Ленено семе. Имат същия ефект като псилиума – чрез набъбване свързват течността, увеличават обема на изпражненията и по този начин стимулират преминаването им през чревния тракт.
Какво е важно да запомните: когато консумирате ленено семе или псилиум, трябва да приемате и много течности – само така тези храносмилателни продукти могат да проявят пълноценно действието си.
Сушени плодове (сливи, стафиди). Сливите съдържат сорбитол, който е известен като заместител на захарта и също има слабително действие. Други сушени плодове, като стафиди, смокини, фурми или кайсии, набъбват в червата и придвижват изпражненията напред.