Възможно е всяка година само в Югоизточна Азия прилепите да предават коронавируса на 66 000 души. Това са резултатите от ново изследване, проведено от американски учени. Заключенията му трябва да станат основа за създаването на нови инструменти за контрол върху тези територии и върху хората, живеещи в тях. Летящите бозайници са известни със способността си да пренасят коронавируси, предавани на хората, настоящият COVID-19 се счита за един от тях. Предишни проучвания показват, че предаването на тези вируси от прилеп на човек е много често срещано в някои части на нашата планета.

Въпреки това, контактите между хората и прилепите варират според местоположението и редица социално-екологични и икономически фактори. Проучването използва нов метод за оценка и картографиране на такива рискове в регионите на Югоизточна Азия. Авторите на изследването разработили модел за ясно определяне на разпространението и чистотата на тези видове коронавируси.

Този прогнозен модел взема предвид 26 вида прилепи, пренасящи патогени, както и колко близо живеят до човешките селища. Всички тези изчисления позволили да се установи, че всяка година в тези региони има приблизително 65-66 хиляди случая на предаване на коронавирус от прилепи на хора. За щастие не всички подобни вируси могат впоследствие да се предават от човек на човек, в противен случай нашата планета би била постоянно разтърсвана от една пандемия след друга.