Редовната употреба на бяло вино нанася по-голяма вреда на зъбите, отколкото червеното. За това предупреждават немските учени. След като провели изследване, те побързали да предупредят и производителите, и дегустаторите.
Заради високото съдържание на киселини, бялото вино има силно разрушаващо действие, сочи изследването. Ключ към проблема не са нито възрастта, нито градусите, нито произходът. Ключът е в неговото рН и в продължителността, когато се осъществява контактът със зъбите.
В хода на изследването учените от университета Йохан Гутенберг държали потопени във вино извадени вече зъби на възрастни хора в продължение на един ден. За това време течността успяла да разруши калция и фосфора на дълбочина 60 микрометра, което експертите смятат за значителен показател. Най-силният разрушителен ефект в хода на опита демонстрирали ризлингите, притежаващи най-нисък рН, най-слабо разрушителни за зъбите са червените вина от Бургудния и Риоха.
Дори и при редовното чистене на зъбите, след няколко години редовно пиене на вино състоянието им все едно ще се влоши. Честото почистване на зъбите пък може да има обратен ефект, който разрушава емайла.
Има ли все пак начин, който да ни предпази?
Да, замезвайки със сирене, вие може да намалите въздействоето на виното върху зъбите, категорични са специалистите. Благодарение на високото съдаржание на калций, сиренето неутрализира действието на киселината и засилва реминерализацията на емайла. Съвместяването на вино с ягоди или плодови салати пък обратно, усилва действието на киселината.
Специалистите съветват още миенето на зъбите да стане поне половин час след като сте пили вино.
Когато пиете вино заедно с храната, слюнката, която отделяте, помага за неутрализиране на киселинното действие. А паузата между пиенето на вино и чистенето на зъбите дава време те да се възстановят след киселинната атака и ги прави по-малко уязвими.