Повишените нива на цинк (Zn) в организма намаляват вероятността от смърт от COVID-19. И следователно, цинковите добавки могат да се използват за предотвратяване на опасното заболяване, установиха испански учени.
Включването на добавки с цинк в режима на лечение на пациенти с COVID-19, за които е установено, че имат недостиг на цинк в кръвта, ще помогне за намаляване на смъртността и времето за възстановяване. Такова е заключението на учените от Испания, които публикуват резултатите от своята работа в списание Nutrients. Те доказват, че цинкът помага на хората в риск, като например пациенти в напреднала възраст, да се предпазят от най-тежките форми на коронавирус.
Авторите на изследването са анализирали нивата на цинк при 249 възрастни пациенти, лекувани за коронавирус от март до април 2020 г. Средната възраст на пациентите била 65 години. По време на хоспитализацията те най-често съобщавали за студени тръпки, кашлица и задух. Изследователите анализирали нивата на цинк и идентифицирали конкретни пациенти, които са с дефицит на този елемент. Нека припомним, че цинкът е изключително важен за поддържането на редица биологични процеси.
Според проучването всеки четвърти пациент е имал ниски нива на цинк. Но сред тези, които са оцелели от опасното заболяване и са се справили с коронавируса, най-често се откриват високи нива на цинк. Като цяло 20% от пациентите с ниски нива на цинк и коронавирус са починали. Това показва, че този минерал е изключително важен в лечебния процес.
Продуктите с най-богато съдържание на цинк са:
Морски дарове: стриди, раци, миди - ядат се сурови, пържени, консервирани. Средно 100 грама от тези храни съдържат 6 до 8 дневни нужди от цинк. Известно е, че излишъкът от цинк затруднява усвояването на мед и желязо, така че ежедневното хранене с морски дарове не се препоръчва.
Постното говеждо, свинско, телешки черен дроб също са отлични източници на цинк. Високото съдържание на протеини, мастноразтворими витамини и други микроелементи (мед, желязо) правят тези продукти ценни за балансирана диета.
Лешниците, бадемите, кашуто помагат на тялото да поддържа нивата на Zn. Ядките съдържат също и микроелементите калций, магнезий, калий, полиненаситени мастни киселини Омега-3, растителен протеин, фибри и други полезни компоненти.
Филетата от пилешко и пуешко месо също са богати на цинк. Тези храни са лесно смилаеми, богати на протеини, нискокалорични и се препоръчват за хора, които са на диета.
Сиренето е отличен източник на Zn, както и на калций, витамини В12 и D. Сиренето съдържа протеини, основни аминокиселини, млечнокисели бактерии, които са полезни за цялостното здраве.
Зърнените култури - овесени ядки, елда, перлен ечемик, просо, пшеница са традиционни закуски и подобряват функционирането на храносмилателната система, като помагат за регулиране на имунитета.
Зелените листни зеленчуци като спанак, броколи, карфиол, бяло зеле, които ви осигуряват и вода, фибри, витамини С, РР, каротеноиди, са богати на Zn.
Тиквените семки, подправките (кардамон, босилек), сусамовите семена, целината са отлични източници на микроелементи.
Какаото и тъмният шоколад са не само богати на цинк, но също така съдържат ценния антиоксидант ресвератрол.
Коментари