Ракът е способен да лъже, като се "маскира" като лимфен възел и така избяга атаката на имунната система, изяснили швейцарски учени.
Нов механизъм, обясняващ как туморът избягва естествената реакция на имунната система на организма, открили учените на Федералното политехническо училищe в Лозана. Изследването показва, че туморът може да създаде наоколо си своя микросреда, подражавайки на главните особености на лимфните възли. Това помага на новообразуванието да избегне реакцията на имунната система.
Ръководителят на изследването Мелъди Шварц и колегите й се постарали да разберат как точно туморът "убеждава" организма в своята безвредност. Те концентрирали вниманието си върху определен белтък, който обикновено присъства в здравите лимфни възли. Неговата задача е да привлече Т-клетки и да ги настрои за изпълнение на защитни функции.
Учените открили, че някои тумори могат да изработват този вид белтък и да преобразуват своя външен слой в тъкан, подобна на лимфната. Този външен слой привлича и ефективно програмира Т-клетките, за да ги "убеди" в това, че е приятел, а не враг.
Тъй като болшинството тумори могат да се развиват само, ако успеят да избегнат въздействието на имунната система, това откритие дава възможност за създаване на нови методи на лечение, обнадеждени са учените.