Много от почитателите на месната храна смятат, че ядат месото заради неговия вкус. 
Причината обаче въвсем не е във вкуса, доказаха учени от Австралия, САЩ и Франция. Изследването им показало, че причината е в индивидуалните човешки ценности. Станало ясно също, че продуктите и напитките влияят на човек повече със символичното си значение, отколкото с вкусът.
По време на експеримента учените предлагали на хората да опитват истинско месо или вегитариански продукт, напомнящ вкуса на месо, както и “Пепси” или неин безалкохолен заместител. Оказало се, че за оценката на храната влияе не толкова реалният вкус на самия продукт, колкото представата на хората за това, което ядат.
Хората асоциират месото с властта и авторитета. Стремящите се към подобни ценности твърдели, че месото е по-вкусно от вегитарианската храна дори тогава, когато им предлагали две еднакви месни блюда (вегетарианското блюдо тайно било подменено с месно). А хората, привърженици на ценностите, които въплъщава “Пепси” – разнообразен живот и обществено признание, считали за много по-вкусна напитката, която приемали като “Пепси” (а всъщност пиели евтин неин аналог). 
Резултатите от нашето изследване могат да са полезни на тези, които се занимават с реклама на здравославна храна, смятат учените. Любителите на месото са уверени, че то е по-вкусно от заместителите му, въпреки че изследването ни подложи този факт на съмнение. За хората е от значение, че продуктът символизира техните личностни ценности. Затова е важно да се промени съществуващата представа в обществото така, че хората да асоциират като символи на енергията и властта и плодовете, и зеленчуците. Това ще помогне на любителите на месото да се настроят психически и да направят своята диета далеч по-здравословна, обясняват авторите на изследването.