За чаят знаем само че е полезен, но не знаем, че тази полза я има само, когато го приготвяме правилно. Кой да ни го каже? Китайците, разбира се!
В Китай - родината на чая, се спазват строго традициите за употребата на тази напитка, които на Запад често се нарушават най-вече от незнание. А неправилно приготвеният и не навреме изпитият чай може да загуби полезните си свойства и дори да стане опасен. Затова:

 

Не пийте чай на празен стомах!

Не пийте чай на празен стомах!

Когато пиете чай на гладно, хладният чай прониквайки в организма, може да охлади далака и стомаха. В Китай има древна мъдрост: не пий чай на гладно сърце.

 

Не сервирайте чая горещ!

Не сервирайте чая горещ!

Много горещият чай раздразва силно гърлото, хранопровода и стомаха. Продължителната употреба на такъв чай може да доведе до болезнени изменения на тези органи. Честата употреба на чай с температура над 62 градуса води до повишена ранимост на стените на стомаха. Затова помнете: температурата на чая не трябва да превишава 56 градуса!

 

Студеният чай е с обратен ефект

Студеният чай е с обратен ефект

Така както топлият и горещ чай дават бодрост и проясняват съзнанието и зрението, студеният чай води до обратни ефекти: задържа студа и влагата в тялото.

 

Прекалено силният чай причинява безсъние

Прекалено силният чай причинява безсъние

Високото съдържание на кофеин и танин може да стане причина за главоболие и безсъние.

 

Продължителното запарване окислява витамините

Продължителното запарване окислява витамините

Ако чаят се запарва твърде дълго, чайните полифеноли и ефирни масла започват от само себе си да се окисляват. Това не само лишава чая от прозрачност, вкусови качества и аромат, но и значително понижава хранителните му качества за сметка на окисляването на съдържащи се в чаените листа витамини С и Р, аминокиселини и други ценни вещества. Да не забравим и въздействието на околната среда. Престоявайки дълго време на топло, водата става развъдник на всякакви микроорганизми, бактерии и гъбички.

 

Многократно запарване прави чяя безполезен

Многократно запарване прави чяя безполезен

Обикновено след третата запарка в чаените листа не остава почти нищо. Първата запарка извлича приблизително 50% от полезните вещества на листата, втората – 30%, третата само 10%, а четвъртата – едва 1 до 3%.

 

Не прекалявайте с чая преди ядене!

Не прекалявайте с чая преди ядене!

Голямото количество чай, изпито преди хранене, води до разреждане на слюнката, храната губи вкуса си, а освен това може временно да забави усвояването на протеина от храносмилателните органи. Следователно, пийте чай 20-30 минути преди ядене.

 

Не пийте чай веднага след хранене!

Не пийте чай веднага след хранене!

Всяко обилно пиене след храна води до значително снижение на концентрацията на стомашния сок, което забавя храносмилането и нарушава работата на храносмилателните органи. Ако ви се пие чай след хранене, изчакайте 20-тина минути.

 

Лекарства с чай – в никакъв случай!

Лекарства с чай – в никакъв случай!

Не пийте лекарствата с чай, защото дъбилните вещества, съдържащи се в него, образуват танин, от който много лекарства дават утайка и се усвояват лошо.

 

Изхвърлете вчерашния чай!

Изхвърлете вчерашния чай!

Престоялият едно денонощие чай не само губи витамини, но става идеална хранителна среда за бактериите. Ако чаят не се е развалил, може да го използвате, но само като външно средство. Вчерашният чай например е богат на флуорид и киселини, които възпрепятстват кръвотечението от капилярите и така помага при възпаления на устата, болки в езика, екзема, кървящи венци, увредена кожа. А жабуркането преди чистене на зъбите и след храна, освежава устата и укрепва зъбите.