Броят на случаите на COVID-19 в развитите страни е подценен 6 пъти, алармират учени от Австралийския национален университет и университета в Мелбърн в статия, публикувана в списание Royal Society Open Science.
Използвайки метод за ретроспективен анализ, изследователите оценили истинския брой на случаите на COVID-19, започвайки от официалната статистика на смъртните случаи от коронавирусна инфекция в 15 развити страни по света, включително Австралия, Канада, САЩ, Южна Корея и 11 европейски държави.
Резултатите показали, че реалният процент на заболеваемост в тези страни в периода от март до август 2020 г. е средно 6,2 пъти по-висок от официалния.
В същото време мащабът на несъответствието между реалните и официалните данни варира в различните държави - ако в Южна Корея разликата е 2,6 пъти, то в Италия - 17 пъти.
Както установиха учените, най-добрият случай с откриването на нови случаи на COVID-19 е в Австралия, където през април, май и началото на юни беше възможно да се открият около 50% от случаите. До края на август обаче тази цифра падна до 21% и започна да изостава от реалното състояние на нещата с пет пъти.
Изследователите обясняват подобни несъответствия с факта, че много болни хора намират вратички, за да не бъдат тествани и да не информират властите, че са заразени, в противен случай, ако бъдат поставени под карантина, ще загубят поминъка си.
Коментари