Все се оправдаваме с липсата на време. И първата храна, към която посягаме в движение, е целофаненият сандвич с вчерашна дата на етикета, набързо притоплен в микровълнова. Трудно ли е да го заменим с нещо далеч по-полезно? Едва ли. Защото няма нищо по-лесно от това да измием един-два моркова и да ги сложим в чантата, преди тръгване за работа. Или пък - още по-лесно - вместо морковите, да вземем банани. И да добавим в пликче десетина бадемови ядки например... Навик, всичко е навик. А от създаването му зависят и здравето, и настроението, и добрият ни вид.
Е, ние ще ви цитираме достойнствата на десетте нискокалорични храни, които наскоро учените класираха. А вие преценете как да се отнесете към тях!
Ето как са подредени те от диетолозите.

 

1. Моркови

1. Моркови

Ценни са с това, че съдържат голямо количество каротин, който в организма се превръща във витамин А и е силен антиоксидант. При недостиг на този витамин може да развиете анемия, лесна и бърза уморяемост на организма и влошено зрение.
Витамин А наричат още “витамин на красотата”, тъй като насища кожата с влага, придава й кадифена гладкост и матираност, а на косата – блясък. 
Важно е да се знае, че при термичната обработка антиоксидантните свойства на морковите не само не се губят, но и нарастват почти пет пъти! Но за да се усвои най-добре каротинът, морковите трябва да се задушават в растително масло, а ако ги ядете сурови в салата, също да ги заливате с олио или със зехтин. Защото само в присъствието на мазнини каротинът се превръща във витамин А.

 

2. Банани

2. Банани

В края на ХХ век учените доказаха, че бананите съдържат вещества, близки по структура с така наречените хормони на щастието – серотонин и ендорфин. Тези вещества предизвикват прилив на сили и усещане за наслада. Повишават и умствената работоспособност. 
Бананите са отличен источник на калий. Този минерал е необходим за сърдечния мускул, а също и за черния дроб, и за главния мозък. Недостатъкът на калий в организма може да предизвика аритмия или нощни крампи в краката. Седмичната норма за калий се съдържа в три плода. 
Калий и магнезий, съдържащи се в бананите, намаляват вероятността от емоционални сривове. И това е главната ценност на бананите по време на пролетната авитаминоза и депресия.
Банановият аромат прекрасно “убива” апетита, което го прави идеален фаст-фуд.

 

3. Маслини

3. Маслини

Веществата, съдържащи се в маслините, укрепват клетъчните мембрани и слизестите им обвивки влияят благотворно на работата на стомаха, на подстомашната жлеза, бъбреците, черния дроб и сърдечно-съдъвата система. Полифенолът, съдържащ се в маслините, препятства образуването на тромби в кръвоносните съдове.
Маслините помагат при заздравяване на рани, пречистват организма от шлаки и токсини. Няколко маслини, погълнати заедно с костилките, са отлично средство за очистване на стомаха и дори могат да помогнат за трошенето на дребните камъчета в жлъчния мехур.
Освен това маслините са наситени с мастни киселини, които по най-добрия начин изгарят вредния холестерол и препятстват образуването на тумори в червата.
Маслините помагат на възрастните хора да заздравят костната плътност, подобряват работата на черния дроб. 
За разлика от другите растителни масла, зехтинът при загряване не отделя канцерогенни вещества. Той се усвоява леко от организма и регулира усвояването на солите и мазнините. Маслините също така са способни да се борят с излишните килокрами и с повяхването на кожата.

 

4. Краставици

4. Краставици

Краставиците съдържат уникалното вещество тартронова сикелина. Тази вълшебна киселина не позволява на въглехидратите, поглъщани с храната, да се превръщат в мазнини! Тъкмо затова включването на краставиците в дневното меню е необходимо, ако искате да отслабнете. 
Благодарение на йода, който присъства в краставиците в лекоусвояема форма, те се препоръчват за профилактика при заболявания на щитовидната жлеза. Оптималното съотношение на цинк, протеин и калций правят краставиците полезен продукт, обезпечаващ здрави и силни нокти. 
Краставиците са естествено диуретично средство, те нормализират водно-солевия баланс. Разтоварващите дни на краставици се препоръчват при отоци, предизвикани от сърдечно-съдови заболявания, помагат при хипертония.
Краставиците също така са полезни за кожата, зъбите, венците. Краставичния сок освежава кожата, избелва я, придава й кадифена гладкост и матовост, а също така способства за отстраняването на кожни обриви, лунички, пигментации, загар. Полезно е от време на време лицето да се натрива с обелки от краставици.

 

5. Шоколад

5. Шоколад

Шоколадът съдържа кофеин и теобромин, а тези вещества оказват възбуждащо действие на централната нервна система – гонят умората, увеличават работоспособността, облекчават главоболието, помагат да се смъкне стреса.
Благодарение на съдържанието на триптофан, участващ в процеса на сексуалното възбуждане, и фенилетиламина, който се изработва от организма по време на влюбване, шоколадът се смята за един от най-силните афродизиаци. Няколко парченца горчив шоколад преди среща ще я направят далеч по-вълнуваща!
В шоколада се съдържат и флавоноиди, подпомагащи обмяната на глюкозата в организма. Глюкозата на свой ред засилва потокът на кръвта и активизира клетките на главния мозък.
Колкото и да е невероятно, шоколадът понижава кръвното при хипертониците и намалява риска от сърдечни заболявания, като коригира работата на кръвоносните съдове. Употребата на черен шоколад повишава количеството на антиоксиданти в организма.
Шоколадът предпазва зъбите от разваляне, забавя появата на кариеси и се бори със зъбния камък. Такива свойства на шоколада придават съдържащите се в обвивките на какаовите зърна антибактериални вещества. 
Най-голям е ефектът от черният, а не от белият шоколад, тъй като млякото намалява действието на много от полезните вещества.

 

6. Малини

6. Малини

В малините има огромно количество ацетилсалицилова киселина, която наричаме още аспирин. Заради това те са идеално обезболяващо средство. 
Малините са много полезни при малокръвие и заболявания на стомашно-чревния тракт, при атеросклероза, при болни бъбреци и хипертония. Фитонцидите (бактерицидни вещества в растенията, които борят микробите) на малините са пагубни  за златистия стафилокок, гъбичната мая и плесенните гъби.
Плодовете и сокът от малини се употребяват в качеството им на лекарство за изпотяване и за топене на мазнините. Сокът от малини със захар е добро освежаващо средство при простуда и треска. Освен антипиретично свойство, малините притежават и кръвоспиращи и антитоксични качества, подобряват апетита.
Малините съдържат голяма количество мед, която влиза в състава на повечето антиоксиданти. Затова малините са полезни за хора, чиято работа и живот са свързани с голямо нервно напрежение.

 

7. Печен картоф

7. Печен картоф

Благодарение на богатото съдържание на калий, картофите способстват за извеждането от организма на вода и готварската сол, което подобрява обмяната на веществата, затова се смятат за незаменим продукт в диетичното хранене.
Особено богат на калий е печеният картоф, който съхранява максимум полезни вещества. Дори го препоръчват при хипертонии, атероскероза и сърдечна недостатъчност. Грубата целулоза, съдържаща се в този зеленчук, помага при работата на стомаха, способства за пречистването на организма от шлаки и токсини.

 

8. Бадеми

8. Бадеми

Бадемите са водещ хранителен источник на витамин Е, най-мощният в абсорбируема форма витамин-антиоксидант, а също така и алтернативен източник на белтък от животински произход.
Тези ядки прекрасно пречистват кръвта, бъбреците, открива запушвания в черния дроб и в далака, трошат камъните и гонят жлъчта. 
Семената на бадема намаляват нивото на вредния холестерол в кръвта и са богат източник на магнезий и калий. Добре е да ги употребявате с мед, така не само по-лесно се усвояват от организма, но и усилват значително потентността, което го прави желан продукт в храната на мъжете.
Бадемите съдържат необходимите за организма белтъчини, калций, желязо, фосфор, а витамините В2 и В3 помагат за обмяната на веществата, те са незаменими и за подържането на зъбите, косите и кожата.
Сладкият бадем пречиства вътрешните органи, подобрява зрението и стимулира мозъчната дейност, омекотява гърлото, заедно с мед е полезен при астма и язва на дванайсетопръстника.
Една от разновидностите на бадемите – горчивият бадем, съдържа голямо количество етерични масла. Допустимата дневна норма за горчивия бадем са две зърна. Той е лечебно средство, а не храна! Притежава обезболяващо, антиспазматично, наркотично и противоглистно свойства. Горчив бадем в антични времена са използвали като средство против махмурлук.

 

9. Броколи

9. Броколи

Броколите са богати на магнезий, който нормализира работата на нервната система и стимулира дейността на мозъка. Те са незаменими при чести стресови ситуации в работата и при умствено напрежение.
Витамин К в съчетание с витамин D и калций, съдържащи се в броколите, укрепват костите. Особено полезни са те при жените в ранен постклимактеричен период.
Броколите възстановяват имунитета и защитават организма от стареене и рак на кожата.
Неотдавнашни изследвания показали, че в броколите има силно противотуморни компоненти: сулфорафан и –индол+карбин (IЗС). IЗС действа на ниво ДНК, като включва механизма за разрушаване на раковите клетки и производството вместо тях на здрави. В частност учените доказали ефективността на това вещество при лечение на рак на простатата.
Сулфорафанът убива бактериите, предизвикващи някои видове язва на стомаха, а също така препятства развитието на рак на този орган. Учените смятат, че в бъдеще сулфорафанът ще помогне да се намали увреждането на белите дробове, което води до развитието на хронически обструктивни заболявания (причина за това често е пушенето). Компонент, намерен в броколите, нормализира работата на гена NRF2, защитаващ клетките от увреждане, вследствие токсини, и включва механизма за извеждане на вредни вещества от организма.

 

10. Пълнозърнест хляб със сьомга

10. Пълнозърнест хляб със сьомга

Такъв сандвич много бързо ще ви върне към живот, придавайки ви сили, благодарение на “бавните” въглехидрати и протеини. Хлебчетата са богати на фибри, а сьомгата на полиненаситни мастни киселина Омега-3, незаменима за човешкото здраве.
Омега-3 предпазва артериите, разрежда кръвта, както го прави аспиринът, предпазвайки от образуването на тромби, които могат да причинят инфаркт или инсулт. Такава мазнина понижава кръвното налягане, повишава нивото на холестерола от добрия тип HDL, регулира сърцебиенето, прави старите артерии по-гъвкави и помага при блокирането на възпалителните процеси, които предизвикват артрит, рак, псориазис, диабет и общото нарушение в работата на клетките.
Освен това сьомгата съдържа голямо количество мощни антиоксиданти, в това число селен и юбикинол (кофермента Q-10), които се борят с болестите и стареенето като цяло.