Само 17% от пациентите с диагностицирани психични заболявания у нас са били насочени към специалист от личния си лекар, сочат данни от проучване на Националния център по обществено здраве и анализи, оповестени на проведената в София конференцията „Психичното здраве – стигми, предразсъдъци и последствия“. Същевременно едва 10% са получили диагнозата в многопрофилна болница.

А над 50% от хората с психични разстройства научват за проблема, чак когато бъдат отведени в център за психично здраве след криза.

Анкетата показва още, че ролята на бившите психодиспансери, сега центрове за психично здраве, продължава да е ключова. Въпреки това общопрактикуващите лекари и останалите специалисти почти бездействат по отношение на проблемите на ума, обобщава директорът на НЦОЗА доц. Христо Хинков, цитиран от medicalnewsbg .

Помощта от на семейните лекари е минимална, което може да се обясни с липсата на компетентност и знания в сферата на психичното здраве, коментира доц. Хинков. Това обаче не може да се каже за психиатрите, които също имат минимална роля за информиране на болните, допълни той. Според него за това са виновни стигмата и отказът за директен контакт с психиатър в началото на заболяването.

Психично болните в България са в силно угнетена и неглижирана позиция в сравнение с останалите граждани. Необходими са решителни стъпки за реинтеграцията им, социалното им включване, както и цялостна реформа на системата, твърди доц. Хинков.

Според изследването, в обществото ни преобладава негативната нагласа към хората с психични заболявания. Една четвърт от българите смятат, че хората с такъв проблем трябва да бъдат затворени в специализирани институции или болници.

Повече от половината българи с такива заболявания губят работата си или не срещат разбиране от работодателя си след диагнозата.