Сиренето с плесен е панацея срещу инсулт и възпаление на стомашната лигавица, тъй като притежава силни противовъзпалителни свойства, установили британски специалисти от Кембриджкия университет.

Французите са дълголетници, които живеят най-дълго от европейците, независимо от това, че последните спазват различни диети и здравословен начин на живот. Защо? Отговорът на учените е прост: французите обожават сиренето Рокфор, което е любимият национален продукт.

Гъбите на специалната плесен по сиренето изработват вещества, пазещи стените на кръвоносните съдове от плаки и смъкващи възпалението на стомашната лигавица. Затова синьото сирене е прекрасна профилактика на сърдечните болести и заболявания на стомашно-чревния тракт.

Сиренето с плесен е специален сорт, при производството на което се добавят безопасни за човека видове на хранителни плесени. Главната съставка на това сирене е благородната плесен penicillium roqueforti.

Цветът на плесента може да е синя, зеленикава, бяла и др., обясняват специалистите. Тази плесен може да е вътре в сиренето под формата на ивици (жилки) или да покрива отвън питата. Основната маса на такова сирене се приготвя от краве мляко, единствено известното сирене Рокфор се прави от овче мляко.

Не всички видове плесен са полезни. В храната се използват само три вида – бяла, червена и синя. Диетолозите предупреждават алергичните хора да не прекаляват с такова сирене. Не бива да ядат от него и бременните. Това е специален продукт и дневно от него може да изядете не повече от 50 грама.

Класиката при сервирането му е с чаша вино и с плодове.