Местната отрова от октопод намалява токсичността при лечението на злокачествен меланом, установиха австралийски учени. И това позволява да увеличите дозата на лекарствата, към които пациентите развиват резистентност.

Злокачественият меланом е най-агресивният вид рак на кожата със смъртност над 50%. Меланомът се развива много бързо и често метастазира, трябва да се лекува своевременно, като се използват мощни лекарства. За съжаление, с течение на времето някои пациенти развиват резистентност към тях, но дозата не може да се увеличи - лекарствата са изключително токсични. И сега изследователи от Австралия са намерили решение на този проблем.

Вярно, не важи за всички, а само за пациенти със злокачествен меланом и мутация в BRAF гена, уточняват учените. Предклиничните проучвания показват, че отровата на австралийския октопод забавя растежа на тумора и намалява токсичността на лекарствата за меланом. Авторите на изследването са изследвали различни отрови на морски организми и са установили, че именно отровата на октопод е най-ефективна в борбата с меланомните клетки с генна мутация.

Най-поразителното е, че когато тази отрова е тествана върху здрави клетки, тя няма ефект дори при много високи концентрации. Следователно отровата няма да има разрушителен ефект върху здравите части на тялото.