Редовната консумация на кафе може да подобри микробния състав на дебелото черво, установиха американски учени от Медицинския колеж Бейлър, чието изследване е публикувано в списание Nutrients.

Предишни проучвания са открили увеличен брой противовъзпалителни микроби в изпражненията на хора, които пият много кафе всеки ден.

В новата работа учените разгледали тези промени по-подробно. Приемът на кафе и кофеин бил оценен с помощта на въпросници, а качеството на диетата - с помощта на индекса за здравословно хранене за 2015 г.

Средният прием на кофеин сред хората с нисък и висок прием на кофеин бил съответно 39 mg и 139 mg. Първоначално в проучването са участвали 612 души, но до края му са стигнали 34. Във финалния анализ са участвали само хора със здраво дебело черво.

Предимството на изследването било използването на биопсия вместо изпражнения за оценка на микробния състав, защото пробите, получени чрез биопсия, дават по-точни резултати.

Консумацията на повече от три чаши кафе на ден се свързва с по-здравословен микробиом и увеличаване на бактериите Alistipes, Prevotella, Subdoligranulum и Faecalibacterium и намален Erysipelatoclostridium, показали резлтатите.

Известно е, че бактериите Faecalibacterium отделят бутирати, които намаляват възпалението в тялото и са свързани с намален сърдечно-съдов риск. Учените вярват, че тези промени може да са свързани с пребиотика рибофлавин, намиращ се в кафето, и планират да проучат неговите ефекти отделно от кафето.