Екип от учени от Duke Medical School, Националния сърдечен център на Сингапур (NHCS) и експерти от Германия първи в света възстановиха бъбречни клетки. Резултатите от предклиничното проучване са описани в списание Nature Communications.

В работата си авторите се фокусирали върху протеина интерлевкин-11 (IL-11), който причинява белези в черния дроб, белите дробове и сърцето, както и при остри и хронични бъбречни заболявания. Изследователите открили, че този протеин задейства верига от молекулярни процеси, когато бъбреците са увредени, което води до възпаление, фиброза и загуба на функцията на органа.

Въпреки това, когато този процес е блокиран от въвеждането на антитяло, което се свързва с IL-11, настъпва пролиферация (растеж на тъкан) на клетките на бъбречните тубули (каналчета), както и възстановяване и отстраняване на възпалението, което връща състоянието на бъбреците отново в здраво състояние. Учените смятат, че тяхното откритие налага преразглеждането на съществуващите методи за лечение на хронични бъбречни заболявания.

През декември 2022 г. немски експерти изследваха молекулярните пътища на клетъчна регенерация. Те откриха в модел на риба зебра, че протеинът гранулин, който регулира растежа и жизнеспособността на клетките, помага за възстановяване на увредената рибна тъкан без белези.