УМБАЛ „Св.Иван Рилски“, Клиниката по неврохирургия и Референтният център за ендоскопско лечение на хипофизни аденоми и други тумори на черепната база с подкрепата и финансирането от МУ-София вече разполагат със съвременна 3D-ендоскопска техника. Техниката вече е въведена в ежедневна употреба в клиничната практика.
За разлика от стандартния ендоскоп, който разполага с една микрокамера, при 3D ендоскопска триизмерният образ се генерира от две камери, интегрирани на върха на метално цилиндично тяло, обясни пред medicalnews.bgдоц. д-р Асен Хаджиянев, ръководител Катедра по неврохирургия МУ-София, Началник сектор Клиника по неврохиругия и ръководител на център за ендоскопско лечение към УМБАЛ“ Св.Иван Рилски“.
Основното предимство на 3D-ендоскопията е реалистичното възприятие на анатомичните структури за по-добра визуализация на оперативното поле, като за целта се използват и 3D очила. Разделителната способност на 3D ендоскопа освен реалистичния образ позволява и по-доброто разграничаване на здравата от болестно променената част на тъканите (тумор или друга тъкан).
Допълнителен специализиран софтуер може да променя динамично образа и да го превръща в 3D спектрoскопичен, като по този начин се постига ясно изобразяване на кръвосните съдове в тъканите (нормални и болестно променени). В допълнение към 3D ендоскопа, новата апаратура включва и интраоператвен микросонограф (доплер) за измерване дебита на кръвотока на вътрешната сънна артерия и други важни кръвоносни съдове по време на оператвината процедура. Микродоплерът осигурява допълнителен комфорт и сигурност в работа на хирурга, като позволява идентифициране на важни кръвоносни съдове в туморната тъкан или в структурата на кавернозния синус ( структура в непосредствена близост до хипофизната жлеза, съдържаща вътрешната сънна артерия и очедвигателни черепно мозъчни нерви).
3D-ендоскопската техника намира приложение в ендоназалните достъпи (през носа на пациента), използвани за хирургично лечение на: Хипофизни аденоми, Менингиоми, Краниофаннгиоми, Кистични лезии, Възпалителни процеси и др. Също така е предпочитан метод за избор и на хирургичен достъп при тумори, ангажиращи областа на сфеноидалния синус, селарната, супраселарната и параселарни области. Намира приложение и в лечението на някои процеси, ангажиращи предната част на черепната база. Предимството на тези хирургични достъпи е, че тяхната тректорията преминава през естествени кухини (носни проходи и въздухоносни синуси в лицевия череп) и не причинява допълнителна хирургична травма (без видими следи от операция по лицето и главата на пациента). 3D ендоскопската ендоназална хирургия се прилага при някои заболявания на очницата и нейното съдържимо: тумори, възпалителни процеси, екзофталм при ТАО (изпъкване на очите при тиреоидит асоциирана офталмопатия) и др.
Екипът от специалисти в Клиниката по неврохирургия и центъра притежават необходимата квалификация и достатъчно богат клиничен опит в ендоскопската хирургия. Новата 3D-ендоскопската техника не изисква допълнително обучение, а предоставя на хирургичния екип отличен детайлен изглед на оперативното поле, което несъмненно ще доведе до по–добри резултати от лечението и ще намали риска от нежелани усложнения.