Млад пациент с подуване на корема е приет в клиниката по гастроентерология на болница „Сърце и Мозък“ в Бургас. От проведените изследвания - скенер и ендоскопия, лекарите установяват особена форма на онкологично заболяване, засегнало стомаха, а именно некохезивен карцином. В момента на диагностициране онкологичното заболяване е в напреднал стадий, неподходящо за операция. Лекарите незабавно изпращат всички изследвания за становище от онкологична комисия.
Два дни по-късно, в навечерието на 24 май, пациентът внезапно получава задух и сърцебиене. Специалистите по кардиология в „Сърце и Мозък“ установяват, че се касае за белодробна тромбоемболия - втората водеща причина за внезапна смърт след инфаркта на сърцето. Извършеният скенер потвърждава масивна двустранна белодробна тромбоемболия.
Предвид състоянието на пациента и новоустановения карцином на стомаха, инвазивните кардиолози предприемат фрагментация и тромбекстракция (раздробяване и изваждане) на масивно количество тромби в продължение на два часа. Цялата процедура протича без никаква кръвозагуба, като аспирираната кръв е филтрирана и върната обратно в тялото на пациента. По време на процедурата се установява и източникът на белодробната тромбоемболия, а именно венозна тромбоза в корема на пациента. Предвид разположението и наличието на остатъчна венозна тромбоза се имплантира и филтър на празната вена, който да предпазва пациента от животозастрашаващ повторен случай на белодробна тромбоемболия. Цялата процедура по екстракция, фрагментация и имплантация на вена кава филтър се извършва безболезнено изцяло безкръвно и перкутанно, а пациентът е в пълно съзнание.
Поради контраиндикациите и полиморбидността при младия пациент специалистите няма как да приложат фибринолитична терапия, която е златен стандарт. Затова лекарите предприемат нестандартен мултидисциплинарен подход, който обединява възможностите на екипите кардиолози, кардиохирурзи и съдови хирурзи, и дава оличен резултат за младия мъж.