Какви са опасностите за хората с хроничната венозна болест през лятото, как да се предпазим в горещините и доколко прилагането на ваксина срещу Covid-19 може да е опасно за болния? Всичко това обяснява нашият консултант доц. Димитър Петков, съдов хирург в МБАЛ „Тракия“, Стара Загора.

Хроничната Венозна Болест (ХВБ) е едно от най-разпространените заболявания на съвременната цивилизация. Женският пол е засегнат по-често. С напредването на възрастта болестта може да прогресира. Предразполагащи фактори са наследствеността, обездвижването, наднорменото тегло, продължителното стоене в право или седнало положение, бременността.

ХВБ е хронично заболяване, което ако не бъде лекувано адекватно, прогресира и може да доведе до редица усложнения, нарушаване на качеството на живот и инвалидизиране. Основна причина за развитието на клиничната картина са измененията в клапите и възпалителният процес във венозната стена, водещи до патологично разширяване на вените, повишаване на венозното налягане в тъканите и развитие на типичната клинична картина – различни по степен разширени вени, развитие на кафяво оцветяване на кожата и поява на незаздравяващи рани по подбедриците.

Kай-често срещаните симптоми при заболяването са: тежест, напрежение в крайниците, болка, крампи, сърбеж, отоци, поява на различни по калибър разширени вени, промени в оцветяването на кожата и в крайния стадий – незаздравяващи рани.

Високите температури са причина за нарастване на диаметъра на разширените вени (вазодилатация), което води до повишаване на венозния застой. Към него се добавят дехидратацията и снижената двигателна активност. Тези фактори влошават симптомите на заболяването и могат да доведат до развитие на усложнения – тромбофлебит и дълбока венозна тромбоза. 

Най-ефективните мерки за предпазване от страна на пациентите са разходките, спортът, плуването, както и хладен душ на краката и повдигането им при почивка.

От страна на съдовите хирурзи, занимаващи се с лечението на ХВБ, могат да се предписват венотонични медикаменти и хидратиращи кремове с венотоничен състав, които облекчават симптомите.

Тук трябва да изтъкнем, че в различните стадии на заболяването, лечението включва най-разнообразни лечебни подходи и ефективното им използване може да бъде приложено само от специалист съдов хирург.

Медикаментозното лечение с таблетни форми на венотоници и хидратиращи кремове с венотонични екстракти са задължителни при всички стадии на заболяването. Склеротерапията и термалната аблация (лазерна или радиофреквентна), използвани при съвременното лечение са по индикации и са водещите лечебни методи в целия свят и в нашата страна.

Наличието на ХВБ в съчетание с протичане на Covid-19 повишава риска от развитие на флебит и дълбока венозна тромбоза. Това вече е известно на медицината и лечението на пациенти с двата вида патология се води по протокол, редуциращ риска от усложнения.

При нас често идват пациенти с разширени вени, които са обезпокоени, че прилагането на ваксина срещу Covid-19 може да доведе до влошаване на заболяването или до развитие на усложнения. Категорично искам да заявя, че те могат да бъдат спокойни. Рискът от развитие на усложения не се различава от този при останалите пациенти с ХВБ и разширените вени не могат да са аргумент срещу ваксинирането против Covid-19.

Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА) заедно със сайта venite.bg е дългогодишен партньор  на инициативата „Вземи краката си в ръце”. Целта ни е да информираме повече хора за начините за превенция на заболяването и да акцентираме върху специализираната помощ, ранната диагностика  и навременното лечение на ХВБ.

Тази година кампанията се надгражда с инициативата „Пътешествие с мисия“. Чрез нея искаме да мотивираме  хората да се движат повече сред природата, да опознаят красотата на България и в същото време да направят нещо добро за здравето и краката си. Крайната цел е като един Отбор с Мисия, заедно да извървим 10 000 000 крачки. Каузата ни вече е с голяма популярност – над 1000 членове на Фейсбук групата „Пътешествие с мисия“, които всеки ден споделят снимки от красиви разходки и броя извървени крачки. В нея предлагаме и множество маршрути в България, по които участниците могат да извървят своето Пътешествие с Мисия. Заповядайте, включете се и вие и се погрижете активно за краката си.