Горещите вълни в менопауза пазят от рак на гърдата
Жените, които се измъчват от горещи вълни, не бива да страдат, защото това е добър знак, уверяват американски учени. Те установили, че вълните гарантират 50 процентна защита от рак на гърдата. И колкото по-тежки са тези симптоми на менопаузата, толкова по-голяма е степента на защитеност от заболяването.
Учените от Вашингтонския университет и от Изследователския раков център Фред Хатчинсон са уверени, че дефицитът на хормони, водещи до поява на симптомите на менопаузата понижават също вероятността от развитие на тумора. Те установили, че жените, изпитващи по няколко прилива на вълни дневно по време на менопаузата, имат до 40% по-малко естрадиол, който е форма на хормона естроген. А естрогенът играе ключова роля в развитието на някои типове рак на гърдата.
Обикновено след 50 години яйчниците престават да изработват естроген и прогестерон. Тогава започват вълните и обилното изпотявне. Статистиката сочи, че тези симптоми мъчат три от четири жени. Пристъпите могат да продължават от 3 до 6 минути и да се случват повече от десет пъти дневно. А нощното изпотяване се увеличава значително, като е съпроводено от нервни кризи, умора и главоболие.
За да проследят взаимовръзката между симптомите и риска от развитие на рак, учените изследвали 1000 жени на възраст между 55 и 74 години с диагноза рак на гърдата. Всяка от участничките трябвало да обясни доколко е страдала от симптомите на менопаузата. Получените резултати били сравнени с отговорите на контролната група, в която влизали здрави жени.
Оказало се, че жените, преживяващи силни приливи от топли вълни, нощни пристъпи и изпотяване, както и депресии със безсъния били с наполовина по-малък риск от развитие на две от най-разпространените форми при рак на гърдата.
- Разширените вени ни мъчат от хилядолетия
- Сръбски лекари морят рака с индианска томахавка
- Националeн конкурс на тема „Моят любим спорт”
- Проф. Тодор Захариев
- Циститът не засяга само жените


del.icio.us
Digg
Направете Вашия коментар