Конвенционалните методи за лечение на меланом, включително химиотерапия и лъчетерапия, са свързани с висока токсичност и странични ефекти за пациента. Американски учени от Университета Пърдю създадоха нов вид пластир, който ще помогне за решаване на проблемите на съвременното лечение и ще предложи нови възможности за хора с рак на кожата. Технологията беше представена в списание ACS Nano.

Разработихме нов пластир с миниатюрни игли, който осигурява ненатрапчива доставка на лекарства през кожата за лечение на рак, обяснява Чи Хван Лий, асистент, катедра „Биомедицинско инженерство и машиностроене“. Този пластир се разтваря напълно от телесните течности. Субстратът изчезва в рамките на една минута след въвеждането на иглите в кожата, последвано от постепенно разтваряне на силиконовите игли в тъканите за няколко месеца.

Лий отбелязва, че наноиглите могат да доставят химиотерапевтични лекарства за целенасочено излагане на зони с меланом. Силицият, от който са произведени, е съвместим с биологичните тъкани, а резорбцията им продължава няколко месеца без странични ефекти.