Всеки знае, че диетата влияе на външния вид на човек, но малко хора мислят за ефекта ѝ върху мозъка. Учени от Щатския университет в Охайо, представиха новото си проучване в списание Brain, Behavior, and Immunity.

Те провели проучването си върху плъхове на различна възраст. Едната група била държана за един месец на чипс, замразени приготвени ястия и деликатеси (пример за нездравословна диета). В резултат на това поведенческите тестове показали, че по-възрастните плъхове развиват проблеми с паметта. Подобен ефект не бил наблюдаван при младите животни.

Учените са открили проблеми с амигдалата и хипокампуса. Тези части на мозъка регулират съответно емоциите, ученето и паметта. За разлика от по-младите плъхове, по-възрастните животни, хранени с нездравословна диета, показвали възпалителни реакции в двете области на мозъка.

Амигдалата при хората се свързва със спомени и емоционални събития – страх и тревожност. Ако тази област на мозъка не работи, сигналите за опасност могат да бъдат тълкувани погрешно, коментира д-р Рут М. Бариентос, асистент по психиатрия и поведенческо здраве, научен сътрудник в Института за изследване на поведенческата медицина на Университета в Охайо.