Според изследователите аерозолите са важен път на предаване на COVID-19 и са отговорни за способността заразата да се разпространява бързо и да бъде силна, установили германски учени.

Учените предупреждават за опасността от заразяване с коронавирусна инфекция чрез аерозоли, пише изданието Express. Много респираторни вируси могат да се предават чрез контактни и въздушно-капков път, но нарастващите епидемиологични данни показват, че по отношение на COVID -19 и грипа най-инфекциозното е предаването им чрез аерозоли - най -малките частици, по -малки от капчиците влага, които се отделят не само при кихане, но и при говорене или дишане.

Поради малкият размер, аерозолите могат да останат във въздуха за дълго време и да се предават от потоците му на големи разстояния. Особено опасните микрочастици получават по-лесен достъп до дълбоките дихателни пътища, което означава, че рискът от инфекция при контакт с тях е по-висок от контакта с влагата, изхвърлена от кашлица или кихане.

Учените се интересували дали Covid може да се разпространи по такъв аерозолен начин директно от човек на човек, или е необходимо известно натрупване на инфекциозни аерозолни частици да се случи в някоя обикновена стая. Проучването на проблема е извършено в Германия.

Извън затворените помещения, тоест на открито, е изключително малко вероятно да се заразите директно чрез аерозоли - в този случай вирусното натоварване върху тялото е незначително поради бързото отстраняване на аерозолите чрез въздушни течения, коментират учените.

Вътре в затворени пространства, където аерозолите могат да се натрупват и да се движат в затворено пространство, възникват както преки, така и косвени рискове от замърсяване. Това се отнася главно за помещения с лош въздух, недостатъчно проветриви, не оборудвани с почистващи системи.

Изследователите са склонни да смятат, че в обществените сгради е необходимо да се носят маски и специални респиратори. Те също така отбелязват необходимостта от допълнителни изследвания за свойствата на аерозолите. Експертите заявяват, че известните днес мерки за превенция - социално дистанциране и носене на маски - може да се окажат неефективни за защита от аерозоли, затова този въпрос изисква внимателно проучване.