Тежка „генетична“ диагноза – муковисцидоза, наложила спешна трансплантация на бял дроб у 13-годишната Катя Матвеева. Муковисцидозата се отнася към системните наследствени заболявания, които водят до поражение на жлезите с вътрешна секреция и дихателните органи.

Момиченцето на практика не можело да диша самостоятелно, съдържанието на кислород в кръвта му постоянно намалявало и единствената надежда - присаждане на бял дроб, се оказала невъзможна. Постоянните възпаления не оставяли шанс за нормален живот - последните две години Катя живеела в болниците, а с приятелите общувала единствено в интернет. За преминаването в седми клас въобще не можело да става и дума!

Досега такива операции в Русия се извършвали само на възрастни. Необходимият орган за детето трябвало също да се вземе от възрастен донор, но това довело до маса сложни задачи и от хирургична, и от анатомична гледна точка. Трансплантацията била извършена двустранно – с използването на съвременен метод на транс мембранна оксигенация. Благодарение на него само няколко часа след операцията момичето било приведено към самостоятелно дишане.

Необходимо беше да направим операцията и то да я извършим идеално. При муковисцидоцата много деца не доживяват до зряла възраст, те умират от дихателна недостатъчност, обяснява главният трансплантолог на Русия академик Сергей Готие. Важното е такива пациенти да се насочен към нас навреме. И лекарите го направиха, защото вярваха, че има начин да спасят живот.

Само месец след операцията Катя вече диша сама, разхожда се с родителите си, рисува. А най-сложно, според лекарите, било да преодолее собствения си страх да диша без кислородна тръбичка.