Мислите си, че ако баба ви и дядо ви да доживели до стоте, то и вие ще можете? Само че не е така, сочи ново изследване, според което дълголетието на 90% зависи от начина на живот и съвсем малка част – от ДНК.

Хората, които изучават историята на своето семейство, обикновено го правят, защото се интересуват от въпросите на дълголетието, коментира Кейти Бол от изследователския екип. Учените анализирали родословието на почти половин милион души, включително и данните не само за кръвни роднини, но и на роднини от страната на съпруга и съпругата. И открили, че гените обуславят от 20 до 30% от продължителността на живота. И тази оценка се понижава до 15% за родствениците от противоположния пол.

Експертите изяснили още, че съпрузите доживяват до една и съща възраст, за разлика от възрастта на братята и сестрите им. Явно това се случва, защото съпрузите обикновено водят еднакъв начин на живот – хранят се с едно и също, разхождат се и спортуват заедно, заедно преминават медицински прегледи.

Освен това ние сме склонни да избираме за партньори хора със сходен на нашия мироглед, ценности и дори финансово състояние. А доходите влияят до голяма степен на продължителността на живот – най-малко те позволяват да се храним пълноценно, да почиваме повече и да се грижим за здравето си, продължава Бол.

Ако отчитаме тези фактори, ще разберем, че значението на наследствеността не е толкова голямо. Всъщност наследствеността обяснява не повече от 7% от дълголетието, а – възможно е, дори и по-малко. Гените съвсем няма да ви спасят от ранна смърт, ако не се опитвате да водите здравословен начин на живот и редовно да ходите на изследвания, уверяват учените, резултатите от чието изследване са публикувани в списание Genetics.