Появяват се все повече доказателства за това, че прекалената стерилизация на пространството, в което живее детето, лишава имунната му система от възможността да срещне различни микроби.

Американски учени от Университета на Охайо открили, че бактериалният състав на чревната микрофлора е много по-разнообразен при децата на амишите, които са в близък контакт с селскостопанските животни, в сравнение с градските деца.

Проучването е проведено сред деца от 6 до 12-месечна възраст. В този период се осъществява активното формиране на имунитета. Основната цел на учените била да разберат как различията в чревната микрофлора могат да повлияят на развитието на имунната система на децата.

Бил проведен интересен експеримент - за да се отговори на този въпрос фекалните проби, получени от бебета на амиши и от "градски" бебета били трансплантирани в новородени прасета. В резултат на трансплантацията формирането на имунната система се извършвало различно. При прасета, получили бактерии от амиши, се наблюдавал по-устойчив растеж на имунните клетки в червата (особено лимфоидните и миелоидните).

Това още веднъж доказва, че ранният контакт с различни бактерии от околната среда допринася за развитието на имунитет при децата, е коментарът на учените.