Когато сме млади, ни се иска да пробваме всичко в живота: и да скочим с парашут, и да се изкачим на Еверест, и да се оставяме на магията на танците до зори, и да овладеем тайните на квантовата механика, и да учим езици, които ще ни помогнат да общуваме със света… Но и да сме бодри за всичко това. Което значи да се наспиваме добре. Последното е задължително за младостта, защото забавя процесите на затихване на умствените способности, когато настъпи старостта.

За да може в напреднала възраст да не губим остротата на ума, трябва когато сме млади да се наспиваме добре. Ако се сетим да даваме на организма възможност почива пълноценно едва към 60-те години, това съвсем няма да компенсира изпуснатите часове за сън в младостта и силната деменция ще започне да се проявява по-рано.

Всичко това установил американския учен Майкъл Скалин от Бейлорския университет след анализ на данни от 200 научни статии за продължителността на съня. Сред тях попадали и най-новите публикации, и тези от 50 години назад. Стандартните анкети в изследвания включвали въпроси за това колко часа дневно спят хората, колко често се будят нощем и колко леко спят.

Оказва се, че недостигът на сън в младостта може да се прояви и след 28 години. Такъв извод е направен в една от разгледаните разработки. За по-нататъшното съхранение на ума в зряла възраст помага и кратката дрямка през деня, но при условие, че през нощта човек е спал достатъчно.

И се получил парадокс: трябва да се наспивате добре тъкмо във възрастта, когато сте в състояние няколко дни наред да будувате и при това да се чувствате относително нормално!