Всички знаем – депресията представлява потиснато състояние, липса на апетит, мрачно настроение. В крайна сметка колкото различни са хората, толкова и различния могат да са проявленията на това нервно разстройство. Като най-коварен вид обаче психолозите отделят така наречената усмихваща се депресия.
Повод да се върнат към нея наскоро им даде признанието на един от най-популярните британски комици Дейвид Уйлямс, който заяви публично, че голяма част от живото си е страдал от депресия. Според психолозите сред външно жизнерадостните и весели хора има много такива, които боледуват от депресия, но малко от тях дават да се разбере за това. Така че околните дори не подозират за заболяването им.
Експертите наричат това явление „усмихваща се депресия”. По думите на доктор Космо Халсторм хората с подобна диагноза се стараят да не дават вид пред другите, иронизират себе си, развеселяват компанията. Тоест водят активен живот, но често като останат сами получават пристъпи на панически атаки, безсъние и ниска самооценка. Има и случаи, когато външни прояви почти липсват – човек просто страда от главоболие или от болки в гърба.
Опитният невролог обаче при диагнозата „радикулит” непременно предписва и антидепресант! И правилно.
Има и тест, с който може да се различи депресивната болка. Такива болни се чувстват много по-зле сутринта, отколкото вечер или пък обратното.
Какво друго подсказва за съществуването на депресия?
-    понижено настроение;
-    усещане, че мислите протичат прекалено бавно, човек лошо се съобразява и не е способен да вземе решение;
-    понижен апетит;
-    нежелание да се прави каквото и да било;
-    лош сън. Като това може да не е баналното безсъние, защото много често в 11 вечерта човек го обзема желанието да върши нещо – сяда пред компютъра, чисти, готви, просто за да запълни времето. И едва когато настъпи нервното изтощение, ляга да спи;
-    депресията се отразява зле на външния вид. И тъй като непрекъснато става свиване на съдовете, никаква козметика не може да помогне да придадете на кожата на лицето си здрав вид. Заради продължителното потиснато състояние може дори да се появи и косопад;
Ясно е, че на първо място на развитието й влияе променливият ритъм на живот. Суетата на мегаполисите, постоянните кризи в една или друга област, нестабилността в отношенията или в работата – въобще целият живот, който е несигурен, води до задълбочаване на стреса, а той прераства в депресия.

Правила за психохигиена

Не винаги можем да променим обстоятелствата и условията на живот, за да избегнем стресовите ситуации. Но там, където е възможно, трябва да заобикаляме острите ъгли.
Човек е усвоил хигиената на устната кухина, но забравя за психическата хигиена. Ако не се грижим за зъбите, ние много скоро ще изпитаме болка от увреждането им. Когато не спазваме психохигиена, болката не идва веднага и не е така очевидна, както зъбната. Но нея я има и не бива да я допускаме, съветват експертите.
Защото стресът е ситуация, в която човек се оказва за първи път, той все още няма опит как да реши този проблем, няма информация какви последствия го очакват. Това сериозно влияе на нервната система, но обикновено острото състояние продължава 3-4 дни, след което се нормализира.
Когато човек отново и отново се окаже притиснат от обстоятелствата и прекрасно знае какво значи за него загубата на работа, развод или финансова криза, тези неприятности стават непрекъсната верига. И става така, че той непрекъснато живее в състояние на стрес. Тогава нервната система започва да дава заето, защото не е в състояние да се справи с непосилното натоварване.

Как да предотвратим депресията?

С пълноценен сън през нощта.
Трябва да спите по 8 часа и то непременно през нощта. Ако лягате в 2 след полунощ, това не може да се нарече пълноценен сън, независимо от неговата продължителност.
Тайм-мениджмънт.
Работният ден трябва да има обозрими очертания, на всеки час и половина трябва поне за пет минути да правите прекъсване, като се развличате с нещо от работата, а през обедната почивка – да обядвате, а не да тичате да свършите някоя неотложна работа!
Мисълта, че не сте уморени, все още говори само за това, че организмът не подава съответния сигнал или вие просто не сте го чули. В крайна сметка трудът на работещия човек е съвсем неефективен. Затова и работохолиците са добри изпълнители, но малко от тях са способни да издигат интересни идеи, смятат психолозите.
Микроклиматът.
Всеки е в състояние да създаде благоприятен микроклимат в семейството. Достатъчно е само да проявявате търпимост към ближния. Тя се изразява в дребните неща, като например приятни преживявания след работа. Някой след продължителния работен ден са дотолкова изтощени от хората, че искат просто да се приберат вкъщи и да се уединят. Други напротив, прекарват деня в мълчание и след това им се иска да си поприказват с близък човек. Това са случаите, когато може много лесно да се намери компромис, а ефективността от такъв компромис е много голяма.
Планирайте почивните дни.
Когато работим на пълен ход, в събота изведнъж се оглеждаме – откъде да започнем? Това също може да ни извади от релси.
Затова е много важно още в началото на седмицата да помислите за нейния край, тоест за заслужената почивка, когато ще разтоварите и психиката, и нервите си.
Мечтите за отпуск.
Не бива да забравяме, че работим и заради това да прекараме пълноценно и интересно отпуска си. Затова е много полезно за душевното здраве да мечтаем как ще го направим.